Borsa Analizim – Seans İçi Kısa Vadeli Yorum

Yaşar ERDİNÇ

Borsa Endeksi güne Avrupa ve GOÜ’lerdeki borsaların olumlu havasıyla birlikte olumu başlayarak 107.500 seviyesini gördü.  Sayın Cumhurbaşkanımızdan gelen Almanya ilgili mesajlar sonrasında 107.100 seviyelerine gerileyerek 107.300 civarından ilk seansı kapattı.

Sayın Erdoğan; Alman ajanlarının Türkiye’de cirit atamayacağını ve tepelerine binmeye devam edeceklerini  ve Bir cumhurbaşkanına konuşma hakkı vermeyen bir ülkenin bundan şikayet edemeyeceğini belirtti. Ayrıca “Bizi ekonomiyle tehdide kalkarsanız yanılırsınız ve siz kaybedersiniz” mesajını gönderdi. Almanya konusunda, görünen o ki, ipler hala gergin ve medya üzerinden mesajlar gelip gidecek. Bu sabah, İçişleri Bakanı sayın Soylu’nun 650 Alman şirketi hakkında soruşturma başlatıldığına dair liste olmadığı ve yanlışlıkla Almanya’ya böyle bir liste gönderildiği belirtilmişti ve bu durum piyasa için olumlu bir haberdi. Son açıklamalarla birlikte piyasalar  Almanya’nın yapabileceği olası karşı açıklamalarına  ilişkin olumsuz beklentiye girebileceği için, ikinci seansta borsa yukarı yönlü harekette zorlanabilir.  Aşağıdaki grafik bu sabahki hareketleri 5 dakikalık olarak gösteriyor.

Endeks ikinci seansa 107.300 seviyesinden başlayacak. Şu an yabancılar da full malda olduğu için endeksin Almanya konusundaki gelişmelere karşı dirençli olduğunu görüyoruz. Önemli bir düşüş beklenmemeli, fakat endeks yeniden 106.500’e doğru gerileme yapabilir. Ama ana trendi değiştirecek boyutta bir işlem hacmi görmüyoruz ve ipler kopma noktasına gelmediği veya bu yönde bir beklenti oluşmadığı sürece, endeksteki gerilemeler güçlü olmaz. Her iki yönde de 1000-1500 puanlık hareketler normal kabul edilmelidir. Borsanın ana trendinde bir bozulma yok. Kısa vadeli dirençler oluşacaktır. Şu an için en önemli direnç 107.750 civarında bulunuyor. İlk önemli destek ise 106 bin seviyesindedir. Bu aralıktan hareket ettiği sürece ana dengelerde bir değişiklik olmadığını söyleyebiliriz. BIST’İn diğer uzmanlar tarafından yapılmış teknik analizlerini görmek için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz.

(Tradingview sitesi ile aramızda reklam anlaşması yapıldı ve yazılarımda sitenin tanıtımını yapıyorum, fakat yatırımcı için faydalı olmayacak veya yatırımcıya zararı olabilecek hiç bir site ile reklam anlaşması yapmıyorum. Faydasına inanmıyorsam bu şekilde yazılı reklam almıyorum, tüm okuyucularımı bu konuda bilgilendirmek isterim. Ayrıca bu reklam gelirleri önemli rakamlar değil ama, destek olmaya çalıştığım en azından birkaç öğrenci çocuk için çok önemli)  CANLI BIST GRAFİKLERİ İÇİN TIKLAYIN!

“Borsa Analizim – Seans İçi Kısa Vadeli Yorum” ile ilgili 2 yorum

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.