100 kadın çalıştıran işverene ’emzirme odası’ kurma şartı

Okan Güray Bülbül

İşveren tamamı bekar olsa bile en az 100 kadın çalışanı varsa, emzirme odası kurmak zorunda. Kadın çalışan sayısı 150’nin üzerinde olan işyerlerinde ise hem emzirme odası, hem de yurt kurulması şart.

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu hayata geçtiğinden bu yana çalışma hayatında pek çok önemli değişiklik yaşandı. Gebe veya emziren kadınların çalıştırılma şartlarıyla emzirme odaları ve çocuk bakım yurtlarına dair yönetmelik uyarınca yaşları ve medeni halleri ne olursa olsun 100 kadın çalışanın bulunduğu işyerinde işveren emziren çalışanlar için bir emzirme odası kurmak zorunda.

TAMAMI BEKAR OLSA BİLE…

Yani tamamı bekar 100 kadın çalıştıran işveren bile emzirme odası kuracak. Emzirme odası işyerinden ayrı bir bölümde olacak ve işyerine en fazla 250 metre uzaklıkta olabilecek. Kadın çalışan sayısı 150’nin üzerinde olan işyerlerinde ise hem emzirme odası, hem de yurt kurulacak. Eğer kurulan yurtla işyeri arasındaki mesafe 250 metreden fazlaysa, işveren kadın çalışanını ve çocuğunu kendi sağlayacağı bir taşıtla yurda götürmek zorunda.

YURT KURMAK ZORUNDA

Söz konusu yönetmeliğe göre, birden çok işyeri bulunan işverenlerin kadın çalışan sayısı birlikte değerlendiriliyor. Örneğin Ankara Çankaya’da 3 tane işyeri bulunan işveren bu işyerlerindeki kadın çalışan sayısı 150’yi geçiyorsa mutlaka yurt kurması gerekiyor.

‘KREŞ AÇILMADI’ DİYE İSTİFA EDEN TAZMİNATINI ALABİLİR

Yönetmelik kapsamındaki bir zorunluluğun yerine getirilmemiş olması işçilere haklı nedenle iş sözleşmesini feshetme hakkı veriyor. Bu kapsamdaki haklı fesihleri ise işyerindeki kadın çalışanlar ve eşi ölmüş veya velayeti babaya verilmiş çocuk sahibi erkek çalışanlar gerçekleştirebilir. Yani kreş kurulması zorunluluğu bulunan bir işyerinde çalışan kadın bu yükümlülük yerine getirilmemişse, istifa edip kıdem tazminatını alabilir. Kadın çalışanın işverenden kreş hakkını yazılı olarak talep etmesi, işverenin bu talebe olumsuz cevap vermesi halinde kadın çalışan bu hakkını kullanabilir. Çocuğu olan bir kadın çalışan bu yükümlülüğün yerine getirilmemesi nedenle istifa edip kıdem tazminatına hak kazanabilir.

TEMEL ANALİZ İLE NASIL HİSSE SEÇİLİR? UZMANINDAN HEMEN ÖĞRENMEYE BAŞLA!

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.