18 yaş altı astsubay sınıf okulu süresi hizmetten sayılmıyor

Ekrem Sarısu

Soru: Astsubay sınıf okulunda 18 yaş altında geçen süremin emeklilikte geçerli hizmet sayılması için SGK’ya başvurdum. 18 yaşımı doldurmadan mahkemeden aldığım kazai rüşt kararım da bulunuyor.

SGK, 18 yaşın altında geçen okul süremin hizmetten sayılmayacağını bildirdi. İnternetten araştırdığıma göre, bu konuda davaları kişiler kazanıyormuş. Benim de dava sonuçlarından yararlanmak için dava mı açmam lazım, yoksa herkese uygulanıyor mu? ● SİNAN

Cevap: Astsubay sınıf okulunda 18 yaşın altında geçen öğrencilik sürelerini, SGK hizmet olarak kabul etmiyordu. Bu konularda açılan davalar; bazı mahkemelerde kişiler lehine, bazı mahkemelerde de kişiler aleyhine sonuçlanıyordu.

Bu farklı mahkeme kararları neticesinde üst mahkemelerce de farklı onama kararları çıkmaya başlamıştı. Bu kapsamda bölge idare mahkemelerince verilen kararlar arasındaki aykırılığın giderilerek içtihadın birleştirilmesi istenmiştir.

Danıştay İçtihatları Birleştirme Kurulu’nun 25 Temmuz 2019 ve 30842 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 12.12.2018 tarih ve Esas: 2018/1, Karar: 2018/4 sayılı kararı ile de içtihadın bu sürelerin hizmetten sayılmasının uygun olmadığını içeren bir kararı bulunuyor.

Kurul, Ankara Bölge İdare Mahkemesi 11’inci İdari Dava Dairesi’nin 18.01.2018 tarih ve E: 2017/11161, K: 2018/73 sayılı kararı doğrultusunda içtihatdın birleştirilmesine karar veriyor. Kaza-i rüşt kararı almış olmanız da durumu değiştirmez.

Çünkü kaza-i rüşt kararı bir mesleğe başlamak için gerekli olup, okul süresini kapsamaz. Sonuç olarak bundan böyle mahkeme kararları da bu yönde çıkacağından, dava açsanız da kazanmanız mümkün değil.

KAZANDIRACAK HİSSELERİ NASIL SEÇMELİ? ÖĞRENMEK İÇİN HEMEN TIKLA!

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.