Abdurrahman Yıldırım – Çifte şok ile ekonomi yavaşlıyor

Abdurrahman Yıldırım

Abdurrahman Yıldırım’ın bugünkü yazısı

– Haziran ayı verileri mayısta yaşanan çifte şok ile ekonominin yavaşlama eğilimine girdiğini gösteriyor. Dün yayımlanan haziran ithalat ve ihracat rakamları uzun bir aradan sonra ilk kez düşüşe geçti. İthalat yüzde 3.6 azalışla 18.5 milyar dolara geriledi. İhracat da yüzde 1.2 azalmayla 13 milyar dolara indi.

– İthalat içinde yatırım malları ithalatı yüzde 6.4 düşerken, hammadde ithalatı yüzde 2.3 geriledi. Yatırım malları ithalatında bir yılın ardından ilk kez böylesi bir düşüş meydana geldi. Kur ve faiz artışı yatırım iştahında keskin bir düşüşe yol açtı. Hammadde ithalindeki gerileme de üretimdeki azalmanın ve yurtiçi talebin hız kesmesinin bir sonucu.

– İstanbul Sanayi Odası Satınalma Yöneticileri Endeksi de haziran ayında 46.8 değerini alarak üst üste iki aydır keskin daralmaya işaret etti. Endekste 50’nin altı faaliyetlerde daralmaya, 50’nin üstü faaliyetlerde büyümeye işaret ediyor.

– İki kanaldan çıkan sonuçlar da, kur ve faiz şokunun ekonomiyi keskin daralmaya doğru götürmekte olduğunu söylüyor. Yeni hikâye tam da bunun için gerekli.

KAZANDIRACAK HİSSELERİ NASIL SEÇMELİ? ÖĞRENMEK İÇİN HEMEN TIKLA!

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.