Abdurrahman Yıldırım – Geleceğin en önemli konusu

Abdurrahman Yıldırım

Siyasi belirsizlik atmosferinde finansal piyasalardaki çalkantının da etkisiyle kötü başlangıç yaptığımız bir yılı iyi tamamlıyoruz.

İki seçim geride kaldı, siyasi belirsizlik ortadan kalktı. Türk Lirası kaybettiği değerini kısmen geri aldı, faizler de geri geldi. Borsada ise yüzde 25’e varan bir toparlanma söz konusu. Kısaca finansal tarafta işler düzeldi.

Makro ekonomide ise geçen yıl yüzde 4.1 büyümüştük. Bu yıl hem enflasyon hem cari açık riskini sınırlamak amacıyla uygulanan önlemler ve ihracatta karşılaşılan sorunlar nedeniyle bunun altında kalacağız. Yüzde 3 civarında bir büyüme ortaya çıkacak gibi. Büyümenin aşağı gelmesine rağmen ekonomi istihdam yaratmaya devam ediyor. Ekim itibarıyla son bir yılda yaratılan istihdam 1 milyonu aştı. Ama işgücüne katılımın artmasından dolayı işsizlikte düşüş yok, aksine artış var. Enflasyon geçen yıla göre 2 puan arttı. Cari açık ise 20 milyar dolar azaldı ve 65 milyar dolardan 45 milyar doların altına indi. Milli gelire oranı yüzde 7.9’dan yüzde 5.5’e doğru iniyor.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ. (Habertürk Gazetesi)

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.