Abdurrahman Yıldırım – Yarım puan üstü piyasayı oynatır

Abdurrahman Yıldırım

Yeni haftaya girerken bizim piyasaların önünde güncel iki belirsizlik bulunuyor. Bu belirsizliklerin nasıl çözüleceği piyasaları olumlu veya olumsuz etkileyecek. Ancak her durumda oynaklık baki kalacak, türbülans artacak.

-Belirsizliklerden biri faiz kararıyla ilgili. Merkez Bankası’na yeni atama yapıldı. Erdem Başçı gitti, Murat Çetinkaya geldi. Çarşamba günü de ilk faiz kararını verecek. Kendisi faizsiz bankacılıktan gelme, atamayı yapanlar da radikal bir faiz indirimi istiyor. Bu isteği ne kadar yerine getireceğini 2 gün sonra göreceğiz.

Zaten geçen ayda başlayan bir faiz indirimi süreci var. Enflasyon ve gıda fiyatlarındaki gerileme beklenenden iyi geldi. Küresel gelişmeler risk iştahını destekliyor ve çeyrek puan yerine yarım puanlık indirime gitme fırsatı veriyor.

-Piyasaların fiyatladığı da aşağı yukarı bu. Çetinkaya’nın adının 11 Nisan’da ortaya atılmasından beri geçen 1 haftada Hazine faizleri yarım puan kadar düştü. Gösterge tahvilin faizi yüzde 9.5 civarında seyrediyor. Eğer faiz kararında ölçü kaçırılmazsa piyasa dengelerinde fazla bir bozulma olmaz.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ. (Habertürk Gazetesi)

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.