Açılan Fırsat Penceresi

Gizem Öztok Altınsaç

– wp:paragraph –>

Finansal piyasalarımızda, geçtiğimiz 6 aydır TL varlıkları baskı altında tutan üç konu vardı. Seçimler, zayıflayan makro temeller, S400 ve ABD ile ilişkiler. Sonuçta yatırımcılarda oluşan güven kaybıyla ülke ekonomisine arzu ettiğimiz sermaye girişini sağlayamadık. Dün tekrarlanan İstanbul seçimleriyle birlikte belirsizliklerden bir tanesi geride kaldı. Piyasalar için avantaj.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

Diğer avantajımız ise, dünyada hem faiz hem de enflasyonun çok düşük olduğu bir dönemdeyiz. FED ve Avrupa Merkez Bankası’ndan gelen son adımlar, yeniden ucuz fonlama dönemine girdiğimizi net şekilde gösteriyor. Düşük faiz ortamı da en azından 1-2 yıl devam edecek gibi gözükmekte. Çünkü bu ekonomiler enflasyon yaratamıyorlar. Para politikası da olası bir yavaşlama sürecine hazırlıklı olmak durumunda. ABD ekonomisi, tarihinin neredeyse en uzun (120 ay) kesintisiz genişleme sürecinden geçmekte buna rağmen enflasyon hedefini yakalayamıyor. Ticaret savaşlarının gündemde uzun kalacağı varsayımı ile, global ticarette ve büyümede daha belirgin bir yavaşlama kaçınılmaz gözüküyor. Düşük faiz ortamının sürmesi, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler için ucuz fonlamanın devamı anlamına geliyor. Doğru değerlendirebilirsek çok destekleyici.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

Bu ortamda yatırımcı güvenini sağlayan gelişmekte olan ülkelerde, kim yüksek ve sağlam büyüyorsa, ya da yüksek getirisi varsa, o para çekecektir.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

İktisadi sorunlarımızı çözebilmek için büyük bir fırsat penceresi açılmıştır. Rehavete kapılmadan doğru adımları atıp, tekrar yatırımcı güvenini inşa etmeliyiz. Son dönemde bu tarz fırsatları doğru kullanamadık maalesef. İlk aşamada, TCMB Temmuz toplantısını izleyeceğiz. Enflasyon düşüş trendinde, TL de sakin kalırsa, piyasa en azından 100 baz puanlık bir indirimin 25 Temmuz PPK toplantısında geleceği konusunda mutabık. Yılın tamamı için de 300-400 baz puanlık indirim fiyatlanıyor.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

TAHVİL-BONO PİYASASINDA NASIL YATIRIM YAPILIR? UZMANINDAN HEMEN ÖĞRENMEYE BAŞLA!

– /wp:paragraph –>

– wp:heading {“level”:6} –>

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

– /wp:heading –>

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.