Askerlik borçlanmasıyla erken emeklilik mümkün

– wp:paragraph –>

Erkekler, askerlik borçlanmasıyla sigortalı oldukları tarihi öne çekerek, erken emekli olma fırsatı yakalayabilir. Bazı durumlarda sadece 45 günlük bir borçlanmayla bile emeklilik yaşının 1 yıl geriye çekilmesi mümkün.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

5510 sayılı Kanuna göre sigortalıların pek çok durumda borçlanma hakları var. Avukatlık stajı, ücretsiz izin süreleri, kadın sigortalıların doğum sonrası çalışılmayan günleri, erkek sigortalıların ise askerlik süreleri borçlanılabilir. Fakat bu yolla sigorta girişinin öne çekilmesi ancak askerlik borçlanmasında mümkündür.

– /wp:paragraph –>

– wp:heading {“level”:4} –>

PRİM GÜN SAYISI ARTAR

– /wp:heading –>

– wp:paragraph –>

Diğer borçlanmalarda yalnızca prim ödeme gün sayısı artmış olur. Ayrıca emekli aylığını belirleyecek prime esas kazanç miktarı da yükseltilebilir. Bu durumda emekli aylığı da artar. Askerlik borçlanması yapan bir kişi hem prim ödeme gün sayısını artırır hem de sigortalılık tarihini öne çeker.

– /wp:paragraph –>

– wp:heading {“level”:4} –>

TAMAMINA GEREK YOK

– /wp:heading –>

– wp:paragraph –>

Örneğin 6 ay askerlik yapmış bir kişi askerlik dönemi ilk kez sigortalı olduğu tarihten önce ise sigorta girişini borçlandığı süre kadar öne çeker. Yani sigortalı olmadan önce askere gitmiş bir kişi askerlik süresi kadar sigorta girişini geri çekebilir. Diğer yandan askerlik süresinin tamamının da borçlanılmasına gerek yoktur.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

TEMEL ANALİZ İLE NASIL HİSSE SEÇİLİR? UZMANINDAN HEMEN ÖĞRENMEYE BAŞLA!

– /wp:paragraph –>

– wp:heading {“level”:6} –>

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

– /wp:heading –>

“Askerlik borçlanmasıyla erken emeklilik mümkün” ile ilgili 1 yorum

  1. 1998-1999 yıllarında 18 ay askerlik yapmış ,2000 yılında sigorta başlangıcı olanlar için de askerlik borçlanması yapması durumunda erken emeklilik mümkün müdür?1973 Doğumluyum .Aslında 1994 -2000 yılları arasında şirket ortaklığım var ama bağkur sicil kaydı yapılmamış.Bu konuyla da ilgili bilgi verirseniz sevinirim.

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.