Atilla Yeşilada – 2017 dünya ekonomisinde reflasyon yılı mı olacak?

Atilla Yeşilada

Bakın, size bir kez daha hatırlatayım. Kara Kuğu kalmadı artık, bütün kuğular tüylerini boyattı ve karalara büründü.

Dünya ekonomisi 21ci Yüzyılın ilk büyük türbülans çağına giriyor. “Her an herşey olabilir ve olacaktır de” yeni iş ve yatırım modeliniz olmalı. Zaten normal zamanlarda bile tahminlerimizin ömrü 24 saat kadardı, şimdi işlevselliği hiçe indi, ama yine de denemek görevim. Oda karanlıksa, cılız da olsa bir kibrit ışığına ihtiyaç var. Hele, basında okuduğunuz zırvalar beyninizi Tursillemek’ten başka bir halta yaramıyorsa, biraz aykırı görüş duymak zihin açıcı olabilir.

2016 ekonomik açıdan “uzun soluklu durgunluk” (secularstagnation) tezinin genel kabul gördüğü yıl oldu. Dünya ekonomisinde  geleceğe güven kalmamıştı.Tasarruf fazlası çok uzun sürecek, beraberinde büyümeyi ayakta tutacak  QE politikaları ve negatif faizleri de getirecekti. Trump’ın başkan seçilmesi ile birden uzun soluklu durgunluk rafa kalktı şimdi moda terim “reflasyon” yani dünya ekonomisinin yeniden enflasyon üreterek büyümeyi hızlandırması.

Bu yeni 2017 senaryosu 3 aşamada ya da fasılda sunuluyor bize. İlk aşamasını zaten ezberledik artık.   Trump ve ABD Kongresi 2-3 trilyon dolarlık bir vergi indirimi ve altyapı harcama paketi üstünde el sıkışacak.  Zaten istim üstünde olan ABD iyice hızlanacak. Enflasyon da yükselmeye başlayacak.  Fed faiz artırımlarını sıklaştıracak.  ABD’den  taşan talep ve doların güçlenmesi ile tüm yerküre biraz daha hızlı büyüyecek.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ. (Paraanaliz.Com)

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.