Atilla Yeşilada – Çin batıyor mu?

Atilla Yeşilada

2016 çok kötü başladı, Gelişmekte Olan Piyasalar (GOP) hisse ve F/X 1998 Asya Krizi’nden bu yana en kötü başlangıçlarını yaptılar yıla.

Petrol ise 2002 fiyatına geri döndü. Alışılmışın tersine, Gelişmiş Ülkeler GOP’u değil, GOP Gelişmiş Ülkeler’i sarsıyor. Dünya nereye gidiyor kardeşim, Çin batıyor mu, batarsa Dünya resesyona sürüklenir mi? Cuma günü ben bu satırları yazarken, Şangay Borsası Aralık zirvesinden bu yana %20 değer kaybederek ayı pazarına girmişti, eğer borsalar bir ekonominin geleceğine ışık tutuyorsa, bu sene Çin ekonomisi için çok kötü geçecek. Finans basınına bakarsanız, onlar çoktan vefat ilanlarını hazırladılar, baskıya vermek için aheste tutuyorlar.

Çin’in zor durumda olduğu kesin, ama henüz batmıyor. Fakat, büyüme %7’den %5’e kadar yavaşlayacak ve emtia pazarlarında daha büyük sıkıntılar yaşanması söz konusu. Bence en büyük risk, Çin’in çok borçlu ve batık KİT’lerini korumaktan vazgeçip tüm global kredi pazarını saracak bir panik atağını başlatması olur. Bu durumda bizm de kredi pazarına erişimimiz kesilir, ve TL için kabus senaryoları, yani dolar/TL 2.60 gerçekleşir, ama daha orada değiliz.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ. (Paraanaliz.Com)

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.