Atilla Yeşilada – Şu batık krediler meselesi

Atilla Yeşilada

Öncelikle, bir gün AKP bölünür de RTE mühleti bitmeden cumhurbaşkanlığından azledilirse, ben adayımı belirledim: İş Bankası yönetim kurulu başkanı Ersin Özince.

Bu ülkede hepimizin ruhuna çöken korku ortamında doğruları söylemeye cesaret eden tek isim. Ne diyor adam? “Faiz değil enflasyon haram” diyor. Helal valla. 15 yıldır “yüksek faiz yüksek enflasyona neden oluyor” geyiğini günde beş vakit namaz altı ve üstü beynimize kazıdıktan sonra birinin gerçekleri anlatması ne hoş bir bahar rüzgarı.

Bankalara konut kredisi verirken dikkatli olun diyor. Çünkü, mevduat vadeniz 2 ay, yani mevduat faizleri her an yükselebilir ve Fed Haziran’da faiz artırınca yükselecektir de, ama konut kredilerini sabit faizle 7-10 yıl vadede veriyorsunuz. SWAP filan yapsanız da fayda etmez. Öyle bir şapa oturursunuz ki, bankayı elinizden bir günde alırlar, kayyum bile yetişemez.

Öyle bir memlekette yaşıyoruz ki, adeta Dünya Gezegeni’nde değil, Mars’ta ya. İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz yüksek eğitimi ve ince zekasının getirdiği 30 yıllık finansçı birikimi ile AMB’nın Perşembe günü aldığı kararı gözden geçiriyor, ve akabinde TCMB’ye yükleniyor:

Yazının devamı için TIKLAYINIZ. (Paraanaliz.Com)

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.