Atilla Yeşilada – Türkiye nasıl kurtulur?

Atilla Yeşilada

Atilla Yeşilada’nın bugünkü yazısı

Erdem Başçı TCMB’ye başkan olmak için dostu Ali Babacan vasıtasıyla Saray’a ebediyen faiz artırımını gündemden çıkartacak bir innovasyon sundu. Artık tek bir politika faizi olmayacak, TCMB ekonomiyi kontrol ettiği faizi genişliğini kafasına göre belirlediği bir koridor içinde “ayarlayacaktı”. Bu muhteşem icat tüm dünyaya Türkiye’nin merkez bankacılığa eşsiz hizmeti olarak sunuldu.

Tarih ve arşivler şahit, daha ilk günden bunun saçmalık olduğunun, “politika faizi belirsizliğinin” ekonomiyi zehirleyeceğini öngördüm. Nitekim de öyle oldu, Erdem Başçı Durmuş Yılmaz’dan %5’lerde aldığı enflasyonu Çetinkaya’ya %10’da teslim etti, yine de koridordan vazgeçmedik. Çünkü koridor AKP’ye mütedeyyin tabana “bak artık faiz artırmıyoruz” yalanını pazarlayacak çok kullanışlı bir araçtı.

Erdem Başçı son merkez bankası başkanıydı. Çünkü Çetinkaya ekonomist olmadığı gibi, başkan da değil. O Saray’dan aldığı direktifleri uygulamak için atanmış bir özel kalem müdürü. Bu gerçek de son döviz paniği esnasında ortaya çıktı. Erdoğan’ı faiz artırımına ikna etmek için Şimşek ve Yıldırım saatlerce dil dökmüşler. Bu haber öyle garip ki: Kararı TCMB almadığı gibi, kararın alındığı toplantıda TCMB’den katılımcı bile yok. Ama hükümete sorarsanız, “TCMB’nin araç bağımsızlığı vardır, gerekli tedbirleri alır”. İşte, bir yalan daha!

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.