Atilla Yeşilada – Türkiye’yi artık piyasalar yönetecek

Atilla Yeşilada’nın bugünkü yazısı

Dün gece AKP seçmeninin sevinç şölenini hayretle izlerken bir kez daha sevgili memleketimin içinden çıkılması çok güç bir hayal dünyasında yaşadığına kani oldum.  Seçimin kaybedeni AKP, Kasım 2015’e göre 7 puan kan kaybetti. RTE de Bahçeli’nin desteği sayesinde kazandı. Artık ondan izin almadan ne kararname, ne de yasa çıkartabilir. Daha da önemlisi, seçimi de tekrarlayamaz. MHP desteği çektiği anda, AKP kendini muhalefette bulur.

Seçim sonuçlarını görüp de “Bakın, işte hiç bir şey değişmedi” diyenlere de şaşarım. Hemen her şey değişti. Size sıralayayım:

  • Türkiye’de İslamcı akım gerileme dönemine girdi. AKP oy kaybetti, SP ise kazanamadı. Muhafazakar taban daralıyor.
  • İyi Parti bünyesinde merkez sağ siyasete geri döndü. Akşener ve partisi medyadan tamamen aforoz edilmeleri ve nerdeyse sıfır mali kaynağa rağmen %10 oy aldı ya, var mı böyle bir şey?
  • İsteyen Kürt realitesini reddeder, HDP’ye PKK uşağı der. Kürt oyunun tek sahibi Demirtaş’dır. Kürt seçmen kimliğinin farkında ve onun derdin çözülmeden de Türkiye huzura kavuşamaz.
  • CHP’de Kılıçdaroğlu dönemi kapandı. Ama İnce’nin çok ciddi dezavantajlara rağmen %31 oy alması küçümsenemez. İnce’nin iktidar adayı olduğu gerçeği içerde ve dışarda partiye verilecek moral-motivasyon desteğini artıracak.
  • Bahçeli kestirilmesi çok zor, ama çok ustaca hamlelerle hep ayakta kalmayı beceren bir aktör. Bakalım onun ortaklığında bu koca gemi nasıl bir rotaya girecek? Mesela geçmişte çok şikayetçi olduğu nepotist, kayırmacı, hortumcu işlemlere müsaade edecek mi?  Rant paylaşımı nasıl şekillenecek? MHP adil pay alırsa, açıkta kalan AKP seçmeni ne yapacak?

RTE zafer konuşmasında “seçmenin mesajını anladık, partinin eksiklerini tamamlayacağız” dedi. Bakalım bu sözlerin altını nasıl dolduracak, ama sonuçlardan hiç de tatmin olmadığı ortadaydı.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

“Atilla Yeşilada – Türkiye’yi artık piyasalar yönetecek” ile ilgili 1 yorum

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir