Bankaların sorunlu kredileri için farklı örnekler…

Cüneyt Başaran

Avrupa’nın bir dönem en büyük bankalarından olan Deutsche Bank, bugün rakiplerinin çok gerisine düşmüş durumda. Piyasa değeri 8.2 milyar Euro seviyesine kadar indi. Bankacılık sektöründe önemli bir çarpan olan Piyasa Değeri/Defter Değeri, 0.2’ye geriledi.

Karşılaştırma yapmak açısından aynı çarpan Fransız BNP Paribas’da 0.5, İsviçreli UBS’de 0.7, Bank of America’da ise 1 seviyesinde. Deutsche Bank hisseleri borsada banka tarihini en düşük fiyatı ile el değiştiriyor.

Deutsche Bank’ın birçok problemi var. Avrupalı rakipleri 2018’i ortalama yıllık yüzde 7 kâr artışı ile tamamlarken, Deutsche Bank geçen yılı yüzde 4 kârlılık oranı ile bitirebildi. Daha kötüsü 2019’un ilk çeyreğinde bu oran yüzde 1.3’e kadar geriledi. Deutsche Bank özellikle hisse senedi alım satımında ve Avrupa dışı yaptığı operasyonlarında verimsizlik ve yanlış kararlar neticesinde sürekli para kaybetmiş.

Bankanın bir diğer sorunu da, yapılandırması gereken  sorunlu krediler. Yapılan hesaplara göre Deutsche Bank bilançosunda yapılandırılması hedeflenen kredilerin miktarı,  40-50 milyar Euro ya da toplam kredilerin yüzde 14’ü. Bu krediler Deutsche Bank’ın bilançosunu tabiri caiz ise kilitlemiş vaziyette. Hem bankaya nefes aldırmıyor hem de kârlılık açısından ciddi darbe vuruyor. Deutsche Bank bahsi geçen bu kredileri yapılandırıp satabilmek için devasa “Kötü Kredi Bankası” kurmayı planlıyor.

Avrupa’da diğer bankalarda ise işler daha iyi durumda…

2013-14 yıllarında Avrupa’da kriz kendisini en sert haliyle hissettirdiği noktada. Avrupalı bankaların ortalama batık kredi oranı yüzde 8’ler seviyesindeydi. Bu oran İtalya’da yüzde 17’ler, İspanya’da ise yüzde 10’lar seviyesindeydi. Bugün baktığımızda ise bu oranın İtalya’da yarıya (yüzde 8) düştüğünü, İspanya’da ise yüzde üçte birine (yüzde 3.7) gerilediğini görüyoruz.

Deutsche Bank’ın şu an yapmaya çalıştığını İspanyol ve İtalyan bankaların çok daha önce yaptığını, sorunlu kredileri menkul kıymetleştirerek bilançolarından çıkartıp sattıklarını görüyoruz.

KAZANDIRACAK HİSSELERİ NASIL SEÇMELİ? ÖĞRENMEK İÇİN HEMEN TIKLA!

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.