Bol risk ve yüksek oynaklıktan Türkiye portföyü korur

Abdurrahman Yıldırım

Ekonomide ve piyasalarda risklerin ve bunun yanında fırsatların bol olduğu ama zor bir dönemden geçiyoruz. Suriye ve jeopolitik riskler, S-400 alımı, ekonomide içinde olduğumuz daralma, şirketlerin yaşadığı borç krizi, yerel seçimlerin uzaması, küresel ticaret savaşlarının yaşanması, dünya piyasalarındaki oynaklıkların etkisi ile bizim yerel piyasalar da bir gün o tarafa bir gün bu tarafa savruluyor.

DEMOKLES’İN KILICI GİBİ

-Risklerdeki bolluk ve çeşitliliği zaten Türk Lirası’nın değerindeki yüksek oynaklıktan, Türkiye iflas sigorta primi olan CDS’lerin yüzde 4.50-5.00 arasında seyretmesinden ve politika faizinin yüzde 24 olmasından görüyoruz.

-Türkiye en yüksek iflas sigortası primi ödeyenler arasında da, en yüksek faiz uygulayan ülkeler arasında dünyada ilk beşte.

-Türkiye’yle ilgili S-400 riski piyasaların başında Demokles’in kılıcı gibi sallanıyor. Bir gün piyasaların tansiyonu fırlıyor, bir gün düşüyor. Tansiyonun normalleştiği günler ise az.

-Önceki güne kadar olanlardan fazla rahatsızlık duymamıştı piyasalar. Ancak ABD Savunma Bakanı’nın mektubuna Cumhurbaşkanı Erdoğan karşılık verdi. “S-400’leri alacağız demiyorum, aldık bile.”

-Gelişmeler üzerine bayramda 5.66’ya kadar düşen dolar kuru dün 5.90’a kadar çıktı. Borsa yüzde 2’den fazla düştü.

KAZANDIRACAK HİSSELERİ NASIL SEÇMELİ? ÖĞRENMEK İÇİN HEMEN TIKLA!

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.