Borsa, Dolar, FED ve Piyasalar

Bugünkü yazım kısa olacak. Çünkü piyasalara ilişkin teknik analizleri ve dinamikleri bugün gazetesindeki köşemde anlattım.

Dün borsa 73.500 direncini aşarak 74 bin 500’e doğru gitti ve günü 74.141 seviyesinden kapattı. FED öncesindeki bu hareket sonrasında, FED kararı sonrasında sürpriz bir faiz artışı gelse bile 70 bin desteğinin aşağı geçilmesi olasılığı zayıfladı. Teknik açıdan bu durum önemlidir. Yarın da FITCH kararını bekleyeceğiz. FITCH’in geçen hafta yapmış olduğu açıklamalar göz önüne alındığında notta veya görünümde bir değişim yapması beklenmiyor. Fakat yine de derecelendirme kuruluşları bazen sağ gösterip sol vurdukları için yine de piyasa bu konuda temkinli olacaktır.

Genelde FED kararı sonrasında eğer FED faiz artırmazsa, borsa yukarı gider ve ben orada satarım şeklinde düşünenler de var. Elbette ki, FED faiz artırmaz ve yarın sabah olumlu bir hava olursa endeksin açıldığı seviye yüksek olur. Bu yüksek seviyede kar satışları gelebilir ama, bu satışların endeksi kaç puan aşağı çekeceği önemlidir. Üstelik böyle durumlarda genelde  acemiler satış yapar ve büyükler gelen satışları karşılayıp tekrar endeksi yukarı çektiklerinde bu sefer satanlar panik olup yeniden alıma geçebilirler. İşte genellikle ustalar ya da büyükler kar satışı yapmak için,  yeterli alıcıyı gördükten sonra kar satışı yaparlar. Bir de bayram tatili meselesi var. Tatilde olabilecek olumsuz dış konjonktür  riskini almak istemeyenler, cuma ya da pazartesi satış yapıp nakde geçip bu bayram tatilini repoda geçirebilirler. Dolayısıyla endeksin yükseliş ivmesi cuma ve pazartesi günü zayıfladıktan sonra salı günü yeniden yukarı yönlü hareket görebiliriz (dışarıdan çok olumsuz bir haber gelmediği ve şartlar normal olduğu sürece).

Bu sabah Asya cephesinde çok olumlu bir hava var. ABD borsa endeksleri de yüzde 0.80’in üzerinde prim yaptılar. Dolayısıyla bizim borsa bugün de olumlu seyrini koruyabilecektir. Bir satış baskısı gelmesi durumunda 73.500 destek olacaktır. 73.500-73.800 aralığına  gerileme olursa alım düşünülebilir. Ama stop koymak şartıyla. Bugün için stop seviyesini 73.400 olarak verebiliriz.

Bu sabah dolar/TL kuru 3.0052 civarında bulunuyor. Bu seviye destek seviyesi olup, bugün bunun üzerinde tutunmaya çalışacaktır. Fakat 3’ün aşağı kırılması durumunda 2.95-2.97 aralığı görülebilir.

herkese bol kazançlı bir gün olmasını diliyorum…

Önemli Notlar!

  1. Yapacak olduğum hafta sonu yüzyüze eğitimlere (Teknik ve temel analiz ve yatırımcı psikolojisi) ilişkin kayıt formu ve diğer bilgilere ulaşmak için burayı tıklayınız.
  2. Dr. Erdinç Bültene üye olmuşsanız başka birşey yapmanız gerekmiyor. Bu pazar size ilk bülten gönderilecektir. Üye olmak için burayı tıklayınız.
  3. Bu akşam saat 21:00’de youtube üzerinden canlı  webinar yapacağız. Önce borsa, dolar ve altının teknik analizini vereceğim. Sonra da sorularınızı cevaplayacağım. Bu webinarın linki bugün bu sitede saat 20:30’da duyurulacak ve twitter’dan link gönderilecektir.

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir