Borsada banka rüzgarı

Zeynep Aktaş

Borsa İstanbul’da banka rüzgârı esiyor. 22 Mayıs’tan bu yana banka hisselerinin piyasa değeri, 59 milyar TL artış gösterirken yüzde 30 oranında değerlendi. Değer artışı, endeksi yukarı taşırken yabancı payı da yüzde 65’e dayandı

Borsa İstanbul’da geçtiğimiz yıl yaşanan kur şoku sırasında yüzde 61 ile dip seviyelere gerileyen borsadaki yabancı payı geçtiğimiz hafta yüzde 64,84 seviyesine çıkarken 65 sınırına dayandı. 22 Mayıs’ta yüzde 63,94 seviyesinde olan yabancı payı haziran ayında bir puanlık artış gösterdi. Gelişmekte olan ülkelere para akışının yeniden başlamasıyla rahatlayan piyasalar güçlenme çabasında. İskontolu hisseler talep görüyor. Yabancıların en çok ilgi gösterdiği hisseler ise bankalar. Borsada banka hisselerine gelen talep 22 Mayıs’tan bu yana artış kaydediyor. Banka hisselerinin piyasa değeri 59 milyar TL artış gösterirken yüzde 30,7 oranında yükseldi.

Bankacılık sektöründeki hisselerin yükselişinde faiz indirim beklentilerinin etkisi yüksek. Fed kararı sonrası, piyasalarda temmuz ayında kesine yakın ihtimalle Fed’den faiz indirimi bekleniyor ve bu beklenti fiyatlanıyor. Daha önce ise piyasalar, temmuzda Fed’den yüzde 40 ihtimalle 50 baz puanlık bir faiz indirimini fiyatlıyordu. Fed Başkanı Powell’ın, artan ticari belirsizlikler nedeniyle ekonomik görünümün olumsuza döndüğünü ve eğer gerekirse, varlık alım programı için alan olduğu yönündeki açıklamaları alımları artırmış ve Mayıs 2013’ten bu yana en yüksek seviyeye çıkmasına yol açmıştı.

Milyarlık artışlar

Piyasa değeri en fazla artan bankalara baktığımızda Denizbank’ın piyasa değeri 24 milyar TL artış gösterirken Garanti’nin piyasa değeri 8,5 milyar TL, Akbank’ın 6,7 milyar TL ve İş Bankası’nın 5,3 milyar TL artış gösterdiğini görüyoruz. 22 Mayıs’tan bu yana borsada işlem gören 13 bankanın piyasa değeri arttı.

TEMEL ANALİZ İLE NASIL HİSSE SEÇİLİR? UZMANINDAN HEMEN ÖĞRENMEYE BAŞLA!

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.