Bu açığı kim kapatacak?

İbrahim Kahveci

Yılın ilk beş aylık bütçe sonuçları geldi.

Bütçede 347.5 milyar liralık gelire karşılık 414 milyar lira harcama yapıldı.

Açık 66 milyar 530 milyon TL.

2019 yılı tamamında bütçe açık hedefi 80.6 milyar lira. Yani hedefin yüzde 83’ü şimdiden gerçekleşti. Olayı daha iyi anlatmak açısından şöyle verelim: 2017 yılı bütçe açığının ilk beş ayında yüzde 24 açık verilmişti. 2018 yılında ise bu oran biraz daha artarak yüzde 28 olmuştu.

Bu yıl Merkez Bankası’ndan (MB) yüksek temettü gelirine rağmen 66.5 milyar TL açık var.

Harcamaları kısacak herhangi bir alan yok. Nerede ise her seçim, bir harcama artışı vaadiyle alınmaya başlandı. Oysa AK Parti 2015 yılına kadar bütçe disiplininden taviz vermeyerek seçim alıyordu.

Artık o devirler bitti.

İyi ama 31 Mart seçimleri ile para da bitti.

Kamu bankaları ile de seçim sürecini finanse eden hükümet, 60 milyar liranın üzerinde kredi dağıttı. Bütçeden de MB parası ile beraber 80 milyar liraya yakın ek açılma yaptı.

Kısaca yılın ilk 5 ayında 140 milyar liralık ek kamu genişlemesine rağmen ekonomide işler hala iyi gitmiyor.

Sanayi üretimi nisanda yüzde 4 daralmaya devam ederken, bir önceki aya göre de gerileme var. Perakende tüketim ise yine nisan ayında yüzde 6.9 azaldı. Mart ayı perakende tüketim azalması da yüzde 3.4’te kalmıştı.

Bir de elektrik tüketimini verelim:

Nisan ayında yüzde 0.77 azalan elektrik tüketimi mayıs ayında ilginç şekilde yüzde 1.69 artış gösterdi. Muhtemeldir ki, mayıs ayında çarklarda küçük bir kıpırtı daha oluştu. Ama 1-18 Haziran gününe kadar bu ay elektrik tüketimi yeniden yüzde 1.73 azalışla hızla daraldı.

TAHVİL-BONO PİYASASINDA NASIL YATIRIM YAPILIR? UZMANINDAN HEMEN ÖĞRENMEYE BAŞLA!

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.