Bu kafayla turizm geliri artmaz

Kerem Alkın

– wp:paragraph –>

Peşinen söyleyeyim; bahsedeceğim husus Kültür ve Turizm Bakanlığı’yla alakalı değil. Çünkü turizm endüstrisi turizm ve seyahat acenteleri, turizm tesisleri, turizm transfercileri, çartır (charter) şirketleri, rehberler gibi, her bir zincirin tek tek ayrı bir değer oluşturduğu bir ekosistemden oluşuyor. Bakanlığımız dışında, yerel yönetimler de ayrı bir sorumluluk taşımakta.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

Ege’de, iş dünyasıyla gerçekleştirdiğimiz temaslar, hiç şüphesiz turizm endüstrisini de kapsıyordu. Türkiye’nin mal ihracatı, bu yıl için 182 milyar dolara koşarken, hizmet ihracatı da 52-55 milyar dolar arasında yeni bir rekora ulaşacak gibi gözüküyor.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

Türkiye, 50 milyonu aşan turistle, sadece turizm gelirini 50 milyar dolara taşıyarak, eğitim, sağlık, ulaştırma, lojistik gibi diğer hizmet sektörü alanlarından gelen hizmet ihracatı geliri ile 70 milyar dolarları konuşabilir. Ancak, turizmde, daha yüksek gelire sahip turistlere yönelik bir ekosistemi oluşturmak konusundaki bilinç eksikliği ve isteksizliği, ne yazık ki turist başına turizm gelirini 700 dolarlardan 1000 dolarlara taşımamızı engelliyor. Bu konuda en vizyon sıkıntısı yaşayan kurumlar ise yerel yönetimler, belediyeler.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

TEKNİK ANALİZ İLE NASIL HİSSE SEÇİLİR? UZMANINDAN HEMEN ÖĞRENMEYE BAŞLA!

– /wp:paragraph –>

– wp:heading {“level”:6} –>

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

– /wp:heading –>

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.