Çetin Ünsalan – İktidara talip partilere ortak çağrı

Çetin Ünsalan

İster iktidar partisi, isterse de Meclis içi ve dışı muhalefet partileri ama açıktan, ama dolaylı yoldan tek bir sorunun varlığını iyi biliyor: Ekonomik sıkıntı…

Bakmayın iktidar partisindeki doğal karşılanması gereken ‘çok iyiyiz’ söylemlerine… Şu baskın seçim bile ekonomide işlerin yolunda gitmediğini ve daha da zorlaşacağını açıkça itiraftan başka bir şey değil.

Aksini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü baskın seçim kararının alınmasının hemen ardından iktidara yakın isimler ve bizzat iktidarın kendisi, ittifakı şu söylemin arkasına sığındılar.

‘Öylesine önemli kararlar alınması gerekiyor ki, güven tazelemek şart.’ Şimdi bu söylemi geliştirdikten sonra topu taca atamazsınız. Demek ki herkes ekonomide işlerin yolunda gitmediğini kabul ediyor.

Bu noktada dikkat çekilmesi gereken bir kaç mesele var. Bunlardan birincisi seçim telaşına kapılıp, iktidarın ekonomiyi ihmal etme ya da aşırı harcamalarla sonrası için sorunu ağırlaştırma lüksü yok.

Muhalefet de iktidara aday olduğuna göre farklı durumda değil. Ben bugünden tüm partilere seçimlere giderken ortak bir çağrıda bulunmak istiyorum. Madem ki bir numaralı sorunumuz ekonomi ve daha da ağırlaşarak sorun büyümeye devam edecek; o zaman kartları açık oynayalım.

Ortadaki vahamet açık olduğuna kimsenin ‘enkaz edebiyatı’ yapma şansı da bulunmuyor. Bugünden herkes seçim sonrası iktidar olacakmış gibi, ekonomiye yönelik yol haritasını açıklamalı.

Elbette havanda su döven laflarla değil. Gerçekçi, finansmanını açıklayan, politikaları paylaşan, olası sonuçları ve sapma ihtimallerinin hesaplandığı bir projeksiyonu, seçim vaatlerinin için de görmek istiyoruz.

Zira aynı şeyi yaşayacağımız korkusuna kapılıyorum. Bir tarafta muhalefet zaten açık olan sorunlardan, öte tarafta iktidar hiçbir zaman sonuç alınamayan sözde teşviklerden bahsedecek. Olmadı duble yol masalları tekrar dinleyeceğiz.

Şu çok net ki oyunun bittiği noktadayız ve eski söylemlerin de, yapılanların da, yapılmayanların da hiçbir önemi yok. Artık bu saatten sonra neyi nasıl yapacağız ve bunu nasıl hayata geçirip, finanse edeceğiniz önemli.

Seçime giren ve iktidar iddiası olan tüm partilerin bu çözüm önerilerini açıklaması gerekiyor. Elbette Devlet Bahçeli yönetimi gibi, baştan yenilgiyi kabul edenlerden ve başkasının adayını daha seçim sathına girilmeden destekleyenlerden bir beklentim yok. Onlar zaten iktidar olamayacaklarını baştan kabul ettiler. Bir tercihtir; saygı duyulması lazım.

Fakat sözün özü; iktidara kim talipse, çözüm önerileriyle ortaya çıkmalı. Ancak bu durumda bu geçen süreyi boşa harcamamış oluruz.

[email protected]

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.