Çetin Ünsalan – Siz kavga ederken…

Çetin Ünsalan

Türkiye’de salı günü grup konuşmaları ve akabinde Meclis dışındaki partilerin açıklamalarıyla siyasi bir arenada kavga izliyoruz. Bu hafta her zamankinden farklı, ama bir Devlet Bahçeli geleneği olarak şimdi de önümüze erken seçim tartışması girdi.

Seçim ne zaman yapılacak? Kimin umurunda? Aslında son derece kritik ve hayati sonuçları olacak bu seçim tercihlerinin gölgesinde, ülkede bir türlü gündeme bile gelemeyen sorunlar yumağı var. İddia ediyorum; siyasiler kendi gündemlerinin yarısı kadar, sokağın gündemini tartışsalar, sorunlar büyük ölçüde çözülme baskısı ile karşı karşıya kalacak.

Elbette bunda sorunları ve söylenenleri yok sayan iktidar cephesinin, güllük gülistanlık hayal ülkesi algısının da büyük payı var. Oysa siyasetçiler kavga ederken;

Gencecik, hayatının baharında, okuldan öğretmen olarak mezun ettiğiniz, KPSS sınavına sokma terbiyesizliği gösterdiğiniz, ama 4 yıldır atanamayan gencecik bir kız Merve, bırak atanmayı, iş bulamadığı için hayatını noktaladı.

Siz kavga ederken, batık AVM’lere kredi verip, bunun hesabı sorulmayan kamu bankasına kredi borcunu ödeyemediği için hayvanlarını kaybeden çiftçi, şube önünde ekmek parası olan sütünü sokağa dökerek isyan etti.

Siz kavga etmekle meşgulken, o saatlerde belki de 2 bin kişiden fazla insan icralık oldu. Bir işletme sahibi ödemesini yapamadığı ya da alacağını tahsil edemediği için bunalıma girdi.

Siz kavga ederken, artan dolar kuru ve düşen iş hacmi yüzünden maliyetleriyle başa çıkamayan bir işveren, çalışanlarını işten çıkardı.

Siz kavga ederken, üniversite sınavına hazırlanan öğrenciler, gelecek kaygısı içerisinde psikologlara başvurmak zorunda kaldı.

Siz kavga ederken, yüzlerce genç, soluğu yurtdışında alarak geleceğini nasıl kurtarabileceğini araştırdı.

Siz kavga ederken, ödeneksizlik ve ilgisizlik yüzünden bir kaç tane bilim insanı, yurtdışına gitme kararı aldı.

Siz kavga ederken, aile içi şiddet, belki de cinayet ve hatta ekonomik sorunlar nedeniyle boşanmalar yaşandı.

Siz kavga ederken, bu memlekete göğsünü siper eden insanlar şehit oldu; ana babalar kaygıyla çocuklarından gelecek bir ‘iyiyim’ haberini bekledi.

Siz kavga ederken sokakta insanlar dikkate bile alınmayacak konulardan kavga etti; bir köy kahvesinde aynı köyün insanları birbirine küstü. Siz kavga ederken burada sayamayacağım kadar çok sorun birikti ve kronik hale dönüştü.

Kavga mı etmek istiyorsunuz? Edin; ama bunu memleket adına yaptığınız masalını bize anlatmayın.

[email protected]

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.