Çifte darbeye karşı tersine fiyatlama

Abdurrahman Yıldırım

S-400’lerin alımını önceden Türkiye-ABD ilişkilerini bozacağından korkarak negatif fiyatlayan finansal piyasaların tavrı son 10 gündür değişti. Alımın erteleneceği spekülasyonuyla tersine fiyatlama eğilimi başladı. Bu da, döviz kuruna müdahaleye eklenerek doları 6.24’ten 6 TL civarına indirdi. Kurdaki çıkışın durması ve gerilemesi, küresel risk iştahının azaldığı ve İstanbul seçimlerinin yapıldığı bir dönemde Türkiye’nin yiyebileceği çifte darbenin etkisini şimdilik azalttı.

6 Mayıs Pazartesi günü küresel piyasalara da, Türkiye piyasalarına da bir şey oldu. Yurtdışında ticaret savaşları şiddetlendi, yurtiçinde ise 31 Mart Seçimleri İstanbul için sonuçlandırılamadı ve 23 Haziran’da tekrarlanmasına karar verildi.

DÜNYADA TİCARET SAVAŞLARI

– Önce dünyadan başlayalım. ABD bir yıldan beri sürdürdüğü Çin ile ticaret görüşmelerinde birden sertleşti. Sonunda ABD, Çin’e karşı GSYH’nı yüzde 1 düşürebilecek ve yıllık bazda 120 milyar dolar azaltacak gümrük vergilerini artırdı. Benzer şekilde Çin de sertleşti ve karşılık verdi.

KAZANDIRACAK HİSSELERİ NASIL SEÇMELİ? ÖĞRENMEK İÇİN HEMEN TIKLA!

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.