Döviz mevduatında düşüş TL mevduatında hızlı artış

Abdurrahman Yıldırım

Her yüklü faiz indirimleriyle gerçekleşen durum bir kez daha kendini tekrarlıyor gibi. Yerli parayla mevduatlar hızlı artarken yabancı parayla mevduatta düşüş başladı. Eğilimin devamı halinde faiz düşüş sürecinin TL varlıklara gaz verirken, döviz varlıklarını frenlediği bir tablo ortaya çıkacak. Hafta içinde hem Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak hem de Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal döviz hesaplarının azalışa geçtiğini belirtmişlerdi.

TL MEVDUAT SIÇRADI

-Dün açıklanan haftalık Merkez Bankası verileri 19-26 Temmuz haftasında faiz indiriminden sonraki iki işlem gününü kapsıyor. İki günlük rakamların yer aldığı haftalık veriye göre TL mevduatlar uzun bir aradan sonra ilk kez 24 milyar liralık bir sıçrama yaptı. Bir haftada yüzde 2.4 artan yurtiçi yerleşiklere ait TL mevduatlar 1 trilyon 44.5 milyar liraya çıktı.

– Bitişikte yer alan tablodan izlenebileceği gibi TL mevduatların artış hızı son derece düşüktü. Yılbaşından 19 Temmuz’a kadar olan dönemdeki artışı 5 milyar lira veya yüzde yarımla sınırlıydı. Son haftanın artışı yüzde 2.3’e çıkınca TL mevduatının yılbaşından buyana artışı yüzde 2.9’a ulaştı. Yine TL mevduatların son bir yıllık artışı da yüzde 4 ile sınırlı kaldı.

KAZANDIRACAK HİSSELERİ NASIL SEÇMELİ? ÖĞRENMEK İÇİN HEMEN TIKLA!

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.