Dövizde çözülme dönemi

Abdurrahman Yıldırım

Yeniden bir fırsat penceresi kapımıza geldi. Döviz hesaplarında çözülme ne kadar sürebilir, nereye kadar devam edebilir ve bunun şartları nedir?

Merkez Bankası yılın 3. Enflasyon Raporu’nda yıl sonu tahminini 0.7 puan aşağı revize ederek yüzde 14.6’dan yüzde 13.9’a indirdi. Bu küçük oranlı indirim sonrası TCMB politika faizi ile beklenen enflasyon arasındaki makas 5.85 puana yükseldi. Merkez Bankası da faiz indirimi için kayda değer manevra alanı görüldüğü mesajını verdi.

Enflasyon tahminini revize etmede ihtiyatlı bir yaklaşım görüyoruz. Bizim tahminimiz de yüzde 13 civarında bir gerçekleşme olabileceği yönünde. Ancak önceki gün Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak kamusal fiyat ayarlamaları ile enflasyon düzeyi arasında mühendislik hesaplamalarından söz etti. Yapılan  tahminlerin ne kadar da pamuk ipliğine veya ekonomiyi yönetenlerin kararına bağlı olduğunu bir kere daha anladım.

İNDİRİMDE 4-2-2’YE DEVAM

-Enflasyon Raporu’nda revize edilen yıl sonu enflasyon tahmini faiz düşürülmesinde 4-2-2 formülünü değiştirmedi. Biz zaten bu formülü yüzde 13’lük enflasyona göre oluşturmuştuk. Üzerine de yaklaşık 3 puanlık bir reel ve makul faiz koymuştuk.

-Önceki gün Bakan’ın, dün de TCMB’nin toplantısında makul reel faiz oranının ne olması gerektiği soruldu. Bakan Albayrak bu oranı belirttiğinde pozisyonunu da açıklayacağından soruyu ustaca savuşturdu. Her ülke gibi Türkiye’nin de düşük faizden yana olması gerektiğini söylemekle yetindi. –Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal bekledikleri reel faiz oranı konusunda epeyce söz etti. Ancak sözlerinden net bir sonucu ben çıkartamadım. Dolayısıyla koltuğa yeni oturmuş olsa da, klasik merkez bankası başkanları gibi,  konuşup da bir şey söylememeyi becerdiğini belirtelim.

REEL FAİZİN ÖNEMİ

-Ancak makul reel faizin ne olması gerektiği önemli bir sorudur. Yanıtı da gelişmelere göre piyasa işlemleri çerçevesinde parayı verenlerle krediyi kullananlar tarafından verilir. Devlet de makro düzeydeki kararları çerçevesinde işin içine girer.

-Reel faizin önemi şurada ki, ölçü kaçırıldığında, dengeler de, ekonomiye etkisi de değişiyor. Reel faizin yüksek olduğu dönemler ulusal para değerleniyor, aynen son bir yılda gerçekleştiği gibi. Ekonomik aktivite, tüketim, üretim, iş yapma, risk alma, gayrimenkul ve inşaat faaliyetleri negatif etkileniyor. Çünkü faize ve TL araçlara yatırım cazip hale geliyor. -Reel faizin düşük tutulduğu veya negatif olduğu dönemlerde tersi gelişmeler söz konusu. Tasarruf etme eğilimi azalıyor, tüketim, üretim, borçlanma yaygınlaşıyor. Risk alma, gayrimenkul fiyat ve faaliyetleri artıyor. Çünkü paranın değeri ucuz.

KAZANDIRACAK HİSSELERİ NASIL SEÇMELİ? ÖĞRENMEK İÇİN HEMEN TIKLA!

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.