Düşüşü de, yükselişi gibi baş döndürücü

Abdurrahman Yıldırım

Sebze fiyatları yılın ilk üç ayında toplamda yüzde 39 yükseldi, yıllık fiyatları da yüzde 96.2’ye kadar çıkardı. Üç aydır yüzde 37’ye varan sert gerileme ise son bir yıllık artışları da sıfırladı.

Enflasyonun düşüşünde en önemli unsurun sebze fiyatlarındaki gerileme olduğu görülüyor. Merkez Bankası da dün yayımladığı değerlendirme raporunda “Tüketici enflasyonundaki yavaşlamanın ana belirleyicisi sebze ürünlerindeki görünüme bağlı olarak düşen işlenmemiş gıda fiyatları olmuştur” dedi.

  • İşlenmemiş gıda fiyatlarında aylık düşüş yüzde 5.61’e vardı. Taze sebze ve meyve fiyatlarındaki düşüş de yüzde 11.26 oldu.
  • Bu düşüşlerle birlikte yıllık fiyatlar da tamamen normalleşti, hatta manşet enflasyonun da altına indi. TÜFE yüzde 15.72’ye düşerken taze meyve ve sebze fiyatlarındaki yıllık artış yüzde 11.48’e düştü.

ÇIKTIĞI HIZLA DÜŞTÜ

  • Daha da ilginci ise sebze fiyatlarının düşüşte başı çekmesi. Önce nisan ayında yüzde 2.6, sonra mayısta yüzde 21.0 ve haziranda yüzde 18.1 geriledi. Son 3 aylık fiyat düşüşü yüzde 37.1’e vardı.
  • Ya da mart ayına göre sebze fiyatları üçte biri aşan düzeyde daha ucuz artık.

Fiyat artışlarını dengelemek için tanzim satışları başlatmaktan böylesi bir fiyat düşüşünü bu kadar kısa sürede görmek her ülkede olacak gibi değil.

  • Hele bir de önceki üç ayı hatırlarsak, sebze fiyatları füze gibi çıktı ve aynı hızla düştü. Yılın ilk üç ayında birikimli fiyat artışı yüzde 39.1’i bulmuştu. Yüzde 39 artışı sonraki üç ayda yüzde 37 fiyat düşüşü izledi.

KAZANDIRACAK HİSSELERİ NASIL SEÇMELİ? ÖĞRENMEK İÇİN HEMEN TIKLA!

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.