Ekonomide son umutlar da tükendi

Atilla Yeşilada

Düşman kahpe, düşman sinsi, düşman acımasız. Tarihi bir destan yazarak swap piyasasında yaptığımız huruç harekatı ile dövizdeki spekülasyonu bozduk. Tam kefereyi denize dökecektik ki bu kez faiz cephesinden saldırdılar. 10 yıllık DİBS’in getirisi %15’ten %19’a yükseldi, Euro-bond’lar zortladı. Mecburen teslim olduk kahpeye, ama yiğitliği de elden bırakmadık. Yenilen pehlivan güreşe doymaz misali “Spekülatörleri terbiye etmemiz şart” böbürlenmesiyle, dik durmadan diklenmeye devam ettik.

Dün Londra’dan bir fon yöneticisi aradı, “Haklıymışsın” dedi “Oyun bitti, bu swap kolposundan sonra, Türkiye’yi ancak IMF kurtarır”. T24’te yer alan habere göre, Durmuş Yılmaz’a göre Türkiye’de ekonomik kriz var ve böyle giderse bu kriz sürecek, vatandaş buna hazırlıklı olmalı. IMF seçeneğini masada tutan Yılmaz “IMF’den başka seçeneğin kalmadığını görüyorum. IMF konusunda hükümet ‘u’ dönüşü yapar çünkü daha önce pek çok ‘u’ dönüşü yaptılar”. Yılmaz seçimlerden sonra dolardaki yükselişin 6 TL’ye kadar çıkacağını tahmin ettiğini söyledi.

Dolar/TL zaten bu salakça swap operasyonu denenmeseydi 6.50 olacaktı, çünkü dünyada Ankara’da yaşayan mahlukat hariç herkes biliyor, ABD ve NATO Türkiye topraklarına S-400 sokmamakta yeminli. Bize bir Rahip Brunson krizi daha yaşatacaklar. Artık gerek de kalmadı neyse ki, Türkiye’nin temel besin maddelerinden biri olan sıcak para sahiplerine öyle öyle kazık attık ki, seçimden sonra kapı-pencereyi kırıp kaçacaklar. Dolar/TL bir kez daha bırakın 7.00, Sayın Yılmaz’ın dediği gibi 6.00’ı görsün, özel sektör iflas bayrağını çeker. Zaten şirketler halihazırda, hükümet gayretiyle bankaların sırtına yükledikledikleri yeniden yapılandırılan kredilerle ayakta duruyor. Bir kur şoku daha yaşarsak, artık bankalar da bozulan kurumsal bilançoların riskini taşıyamaz.

TEMEL ANALİZ İLE NASIL HİSSE SEÇİLİR? UZMANINDAN HEMEN ÖĞRENMEYE BAŞLA!

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.