En kötüsü geride kaldı

Cüneyt Başaran

Faizleri 425 baz puan düşürdük. Üstelik faizi indirmeye devam edeceğimizi açıklıyoruz. Bankaların da bunu takip ederek faiz indirimlerine başlayacağını öngörüyoruz.

Bir yandan bankaların bilançosundaki, yekünü 400 milyar TL’yi aşan sorunlu kredi stoğunu yapılandırmak için formül arıyoruz, diğer yandan reel sektöre de “sağlam/çürük-stratejik/vazgeçilebilir” ayıklaması yapmadan, kredi musluklarını açmanın derdine düşüyoruz.

Yıl başında yüzde 2 olur diye tahmin ettiğimiz bütçe açığı için “Yüzde 3’ü geçmez” taahhütünü verip, cari açığımızın neredeyse sıfırlandığı ve bunun kırılganlığımızı azalttığı mesajını veriyoruz. Ama cari açığının, sanayimizin  ithalat bağımlısı “ara malı ve sermaye malı” talebi hızla düştüğü için kapandığını görmemezlikten geliyoruz.

Yılın yarısından fazlasını tamamladık. İlk 6 ayda tahminen daraldık. Ama hala yılı yüzde 2 büyüme ile bitireceğimizi iddia ediyoruz.

Faiz indirimlerinin yılın geri kalanında iç tüketim üzerinden büyümeye ciddi katkı vereceğini hesaplıyoruz. Ancak reel sektörümüzün borç oranının GSYH’ye oranına, hali hazırda “Gelişen Ülkelerin Ortalamasından fazla olmasını”  dert etmiyoruz.

Kısaca “En kötüsünü geride bıraktık artık her şey çok daha güzel olacak” diyoruz.

Ben de uzun süredir “en kötüsünü geride bıraktık” savını tekrarlayanlardan biriyim. Hem ekonomide dengelenme sürecini en can yakıcı şekilde yaşadığımız için hem de dış politikada son 1 yıldır (Trump’ın tweetleri sonrası) soğukkanlı ve reel politik gereği hamleler yaptığımız için.

Özellikle Kıbrıs ve Suriye’de, Türkiye’nin içinde olmadığı herhangi bir çözümün sürdürülebilir olmadığı, piyasalar tarafından anlaşıldıkça sanırım pozitif fiyatlamaya inananların sayısı artacaktır.

Ancak…

En kötüsün geride kalması ihtiyatlı ve basiretli duruşa artık gerek kalmadı anlamına gelmez.

Fed’in ECB’nin faiz indirmesi, bizim için de “Atış serbest! Şartlar oluşsa da oluşmasa da bu fırsatı kaçırmayın. Faizi düşürebildiğiniz kadar düşürün” anlamına gelmez

KAZANDIRACAK HİSSELERİ NASIL SEÇMELİ? ÖĞRENMEK İÇİN HEMEN TIKLA!

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.