Enflasyon, Beklentiler ve Piyasalar

Yaşar ERDİNÇ

Bugünkü yazıma başlamadan önce çok acı kaybımız BDDK Başkanı Sevgili Mukim Öztekin kardeşimin vefatı nedeniyle başsağlığı dileğinde bulunan bütün okuyucularıma çok teşekkür ediyorum. Dün kendisini ebedi istiratgahına uğurladık. Mekanı Cennet olsun. Bu yazıyı okumadan önce, Allah rızası için bir Fatiha okuyup, kendi geçmişlerinize, sevdiklerinize ve Mukim kardeşime de hediye ederseniz beni çok mutlu edersiniz. Hepimiz aynı yoldayız ve er ya da geç oraya ulaşacağız.

***********

Haftaya başlarken en dikkat çeken konu yine dolardaki artış ve borsadaki düşüştü. Geçen hafta en önemli gelişmelerden biri Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın enflasyon sunumuydu. Bu sunum sırasında Nisan ayı enflasyonunun yüksek geleceğini söylemesiyle birlikte borsada perşembe günü sert satışlar gördük. Cuma günü 1 Mayıs işçi bayramıydı. Bizim piyasalarımız kapalı olsa da uluslararası FX piyasaları açıktı. 1 Mayıs’a ilişkin gelişmeler sosyal medyada yer buldukça, perşembe gününü 2.6770 civarından kapatan dolar, cuma günü yeniden 2.70 üzerine çıktı. Bu konuya aşağıda değineceğim.

Borsanın günlük grafiği aşağıda verilmiştir.

bist-4mayis2015

Borsadaki yükseliş başladığında 83.500 kırılmıştı ve bunun 3 bin puanlık bir yükselişi sağlayabileceğini belirterek alım yapanlar için,  86.000-87.000 aralığında nakde geçilmesi gerektiğini önceki yazılarımda vurgulamıştım. Aslında geçen perşembe günü, borsanın normal bir dalgalanma yapmasını bekliyordum. Yukarıda da belirttiğim üzere, Erdem Başçı’nın Nisan enflasyon uyarısı satışları tetikledi. Öte yandan 3 günlük tatil riskini almak istemeyenlerin ve 1 Mayıs’ta olaylar olabileceği olasılığını düşünenlerin başlattığı bir satış dalgası olarak gördüm. Bir de AK gıda ve Global’ın halka arzlarına kaynak yaratmak için satanların satışları da etkili olmuş olabilir. Fakat AK Gıda’nın halka arz toplantısı ertelendi.

Bugün açıklanacak enflasyon verisi riskini de piyasa almak istemedi. Yazılarımı sürekli okuyanların bildiği üzere, 86.500 civarında nakde geçmeyenler için 85.250-85.500 aralığını işaret ederek, burası aşağı kırılırsa nakde geçmek gerektiğini vurgulamıştım. Eğer nakde geçen varsa, yeni alım için desteğin oluşmasını beklemeliler.  Destek nerede oluşur derseniz, vereceğim cevap sizi tatmin etmez. Çünkü çok geniş bir aralıktan bahsedebiliriz ve bu aralık 81 bin ile 83.500 aralığıdır.

Şunu da çok net bir şekilde vurgulamak istiyorum. Perşembe günkü satış dalgasını aslında yeni bir sert düşüş trendinin başlaması olarak yorumlamadım. Çünkü yukarıda saydığım sebepler, çok kısa vadeli bazı risklerin alınmaması isteğiydi. Teknik görünüm ne kadar bozulmuş olsa da, bugün saat 10:00’da enflasyon oranı açıklandıktan sonra, olası yeni bir satış dalgası alım fırsatı yaratabilir. Yani piyasa bir iki gün içinde yeniden toparlayabilir. Perşembe günkü satışların, yeni bir düşüş trendini başlatıp başlatmadığını bugünkü kapanış sonrasında daha iyi değerlendirebileceğiz. Yani endeks, dış piyasalara da bağlı olarak 83.500 civarını görüp yeniden 85 bin üzerine toparlama da yapabilir. Enflasyon oranı (TÜFE) 2014 Nisan ayında yüzde 1.34 olmuştu. Eğer bugünkü enflasyon verisi yüzde 1.34’den yüksek gelirse, yıllık enflasyon artışına devam edecek. Fakat Erdem Başçı, Nisan ayının biraz yüksek geleceğini ama yıllık bazda enflasyonun düşmeye devam edeceği gibi cümle kullandı. Dolayısıyla enflasyon 1.20-1.34 arasında olabilir. Fakat bu tahmine fazla önem vermeyiniz, çünkü Başçı’nın tam olarak cümlesini kaçırdım. Bu arada Başçı Yıllık enflasyonun yüzde 8’e çıkabileceğinden bahsetmiş ki, konuşmanın o bölümünü izleyemedim. Eğer durum böyle ise aylık yüzde 1.70 enflasyon anlamına gelir… DOlayısıyla çok farklı sonuçlar ortaya çıkabiliyor.

Borsanın bugün güne temkinli ve aşağı yönlü başlamasını bekliyorum. Enflasyon öncesinde genelde bekleme modunda olacaktır. Açıklama geldikten sonraki ilk 5 dakikadaki harektler ön belirleyici olmaz. Eğer Eğer yüksek gelen bir enflasyon nedeniyle satış baskısı gelir ve endeks 83.500’ün altını görürse, gün içinde veya bir iki gün içinde satış yapmak üzere alım düşünülebilir. Alım yapanlar bilmeliler ki, eğer endeks açılış sonrasında gördüğü dibin altına geriler ve aşağı kırarsa stop yapmak lazımdır. Tersine, eğer enflasyon o kadar da kötü gelmez ve açıklama sonrasında borsa yükselişe geçerse ilk anda alım yapmamak lazım. Bu durumda desteğin oluştuğunu görüp ondan sonra almakta fayda var. Stop seviyeniz ise, açılış sonrasındaki bir saat içinde görülen en düşük seviyenin aşağı kırıldığı yer olmalıdır.

Yukarıdaki yorumlarım kısa vadeliydi. Seçime kadar olan süre için borsayı genellikle önermiyorum. Ama hisse bazında konuşulacak olursa, durum farklı olabilir.

———-

Dolar/TL günlük grafiği aşağıda verilmiştir. Bu grafikte görüldüğü üzere, daha önce direnç bölgesi olan 2.65 ve bunun altı test edildikten sonra, yeniden 2.70 üzerine yükseldi. Önceki hafta, günlük bazda çok sert düşüş gelmişti. İşlem miktarı da çok yüksekti. Bu durum dolar/TL kurunu aşağı çekecekti ve ilk destek 2.65 civarıydı. Bu desteği gördükten sonra bir yukarı hareket yapmasını bekliyordum ama 2.6850-2.6950 seviyelerinde yeni bir direnç oluşacağını ve bu seviyeyi ilk aşamada yukarı kırmayacağını da düşünüyordum. Hatta 2.69 civarına kadar olan yükselişin bir satış fırsatı olarak değerlendirilmesi ve 2.62-2.65 aralığının beklenmesi gerektiği şeklinde bir senaryom vardı.  Dolar 2.70’e ulaşınca bu senaryo değişti. Daha önce bahsettiğim 2.62 desteği yeniden yukarı kaydı ve 2.65 seviyesi önemli bir destek haline dönüştü. Dolayısıyla bundan sonraki günlerde 2.65 ile 2.7430 aralığı dalgalanma bandımız olacaktır.

dolar-4mayis2015

Dolar bu sabah 2.7160 civarında bulunuyor. Enflasyon açıklandıktan sonra sert hareketler olabilir. Eğer dolar yukarı yönde hareketlenirse alım yapmak riskli olabilir. Fakat 2.70’e doğru olacak gevşemelerde alım yapılaak 2.70-2.73 bandında al-sat yapılabilir. Daha uzun vadeli bekleyebilirim diyenler ise seçime kadar tutabilirler.

Hafta sonunda Merkez Bankası şu açıklamayı yaptı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası nezdinde ABD doları cinsinden tutulan zorunlu karşılıklara, rezerv opsiyonlarına ve serbest hesaplara faiz ödenmesi uygulamasına başlanacaktır.

1. Uygulama 5 Mayıs 2015 tarihinden itibaren başlayacaktır.
2. Uygulanacak faiz oranı değişen küresel ve yerel finansal piyasa koşulları çerçevesinde günlük olarak belirlenecektir.
3. Belirlenen oran saat 9.30’da Anadolu Ajansı DV008 ve Reuters CBTB sayfalarında ilan edilecektir. 5 Mayıs 2015 günü için gecelik faiz oranı yıllık yüzde 0,12 olacaktır.

Kamuoyunun bilgisine sunulur.

Görünen o ki faiz ödemesi o kadar yüksek değil. Döviz kuru üzerinde aşağı yönlü bir etkisi olmadı. Piyasalar üzerinde de belirgin bir etkisini görmeyiz. Çünkü banka bilançolarında yapacağı etki çok cılız olacaktır.

Bu haftaya göz attığımızda, ABD’de fabrika siparişleri, hizmet PMI, işsizlik başvuruları, tarım dışı istihdam(TDİ), işsizlik oranı ve saatlik ortalama kazançlar verileri izlenecek.  TDİ’nin 225 bin olması bekleniyor. Bu değerden yüksek bir veri açıklanırsa dolar yeniden yukarı gider. Bugün FED üyeleri konuşacak. Bunların açıklamaları da dolar üzerinde sert hareketlere neden olabilir.

Finansal Tabloları Açıklanan Şirketlerin Rasyoları

Aşağıdaki tablo en son bilançosu açıklanan şirketlerin bazı önemli rasyolarını gösteriyor. Hisseler Harf sırasına göre sıralanmış olup, Banka ve diğer finansal kuruluşlar yer almamıştır. Bu tabloda SHARP NET KAR MARJI, benim geliştirdiğim bir rasyo olup, şirketin istikrarlı bir kar geçmişi olup olmadığını göstermektedir. Bu değer 2 veya üzerindeyse, şirket geçmiş beş yılda istikrarlı bir kâr üretme potansiyeline sahip anlamına gelmektedir. Bu değer eğer eksi olursa ve -2’nin üzerinde ise şirketin istikrarlı bir şekilde hep zarar ettiğini anlarız. (NOT: Tabloyu excel dosyası olarak indirmek için burayı tıklayınız. Açılan pencerede sağ tarafta “indir” butonunu tıklayınız).

bilancolar-mart2015

 

Hepinize bol kazançlı bir gün olması dileğiyle…

“Enflasyon, Beklentiler ve Piyasalar” ile ilgili 3 yorum

  1. Uzunca bir zamandır sizi ilgi ile takip ediyorum. Sayenizde ekonomyi yorumlayabilmek adına çok önemli bilgiler öğreniyoruz. Bunun için teşekkür ederim.
    Üstte bahsettiğiniz excel verilerini belli bir frekansla paylaşacak mısınız? Yada belirli bir kaynak, adresten düzenli alabilir miyiz?

    1. BU bilgiler. http://www.borfin.com.tr adresinde FAST WEB MALİ ANALİZ programında veriliyor. Aylık cüzzi bir ücretle üye olup, istediğiniz an bu bilgileri ve benim yazdırdığım bir software sayesinde bir şirketin ayrıntılı temel analizini de yapabiliyorsunuz.

      1. Çok teşekkür ederim, üyeliğimi yapıyorum. Bir süre izledikten sonra da alacağım.

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.