Enflasyonun anahtarı kurdadır, kurun anahtarı da faizde

Abdurrahman Yıldırım

Mobilya, beyaz eşya ve otomotiv gibi ürünlerde KDV indirimlerinin kalktığı, akaryakıta ve elektriğe zamların yapıldığı Temmuz ayında enflasyon beklentilerin altında kaldı. Yüzde 1.36 artan aylık enflasyon ile 7 aylık enflasyon yüzde 6.44’e, yıllık enflasyon da yüzde 16.65’e yükseldi

Mobilya, beyaz eşya ve otomotiv gibi ürünlerde KDV indirimlerinin kalktığı, akaryakıta ve elektriğe zamların yapıldığı Temmuz ayında enflasyon beklentilerin altında kaldı. Yüzde 1.36 artan aylık enflasyon ile 7 aylık enflasyon yüzde 6.44’e, yıllık enflasyon da yüzde 16.65’e yükseldi.

Temmuz ayında ulaştırma fiyatları yüzde 4.5, ev eşyası yüzde 4.1, konut yüzde 3.1 arttı.

Ağustos ayı ile birlikte sigaraya ve doğalgaza da zam yapıldı. Bu iki kalemdeki artış yüzde 1.3 enflasyon yaratıyor. Ancak geçen yılki enflasyon yüzde 2.30. Yine de enflasyon yıllık bazda düşebilir.

TAZE MEYVE SEBZE % 9.4 DÜŞTÜ

-Üstelik başka kalemler de enflasyonu aşağı çekebilir. En büyük aday da taze meyve sebze grubu ile giysiler. Nitekim temmuz ayında taze meyve ve sebze fiyatları yüzde 9.36 geriledi. Bunun etkisi ile gıda fiyatlarında yüzde 1.11 ve  manşet enflasyona katkısı da yüzde – 0.21 puan oldu.

SEBZEDE 3 AYDA % 37.7 GERİLEME

-Taze meyve ve sebze üretimi bu yıl mevsim koşullarının iyi gitmesinden dolayı arttı. Bunun etkisi ile arka arkaya üç aydır fiyatlar geriliyor. Fiyatı en çok artan sebze grubunun son üç ayda fiyatı yüzde 37.7 fiyat geriledi.

-Hatta Temmuz 2019 seze fiyatları Temmuz 2018’in yüzde 0.82 altına bile indi. Sebze fiyatlarında tırmanış da zaten geçen yılın temmuz ayında başlamış, bu yılın nisan ayına kadar 8 ayda yüzde 75.2’ye ulaşmıştı.

KAZANDIRACAK HİSSELERİ NASIL SEÇMELİ? ÖĞRENMEK İÇİN HEMEN TIKLA!

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.