Evde sigortalı çalışan olması engelli aylığına engel değil

– wp:paragraph –>

18 yaş altı engelli aylığı alınabilmesi için, engellinin bulunduğu hanedeki kişi başına düşen gelirin 609 TL’nin altında olması gerekiyor. Hane içinde sigortalı çalışan olması ise, engelli aylığı almanın önüne geçemez.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

Soru: Yeğenim 2 yaşında doğuştan duyma kaybı var. İşitme cihazını aldık. Kendisine yüzde 50 engelli raporu çıktı. Ailede SGK’lı çalışan var denilerek aylık bağlanamayacağı söylenmiş. Abimin yüzde 50 engelli iki çocuğu var. Üstüne kayıtlı hiçbir şeyi yok. Nereye başvurmalıyız?

– /wp:paragraph –>

– wp:heading {“level”:4} –>

BAKIM PARASI DA ALABİLİR

– /wp:heading –>

– wp:paragraph –>

Cevap: 18 yaş altı engelli aylığı alınabilmesi için, engellinin bulunduğu hanedeki kişi başına düşen gelirin 609.67 TL’nin altında olması gerekiyor. Dolayısıyla ‘sigortalı çalışan olunması halinde engelli aylığı alınamaz’ diye bir kural yok. Çocuğun ve bakım yapacak kişinin aynı hanede bulunması şarttır. Abiniz il veya ilçedeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvurarak gelir tespiti işlemlerini yaptırabilir ve sonuca göre 18 yaş altı engelli aylığı bağlatabilir. Yüzde 50 engellilik olduğu için evde bakım parasına da başvuru yapabilir. Evde bakım parası alınabilmesi için gelir sınırı 1.209 TL olduğu için abinizin eşinin bakım koşulunu yerine getirmesi halinde evde bakım parası alınabilir.

– /wp:paragraph –>

– wp:heading {“level”:4} –>

En az 20 gün izin hakkı

– /wp:heading –>

– wp:paragraph –>

Soru: 2005’te özel sektörden SSK’lı olarak emekli oldum ve maaşım bağlandıktan sonra yine çalışmaya başladım. 2 yıl sonra istifa dilekçesiyle ayrıldım. 2015’te tekrar işe başladım ve halen çalışıyorum. Senelik iznim kaç gün olmalı ve kıdem tazminatım kaç yıl üzerinden hesaplanmalıdır?

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

TEMEL ANALİZ İLE NASIL HİSSE SEÇİLİR? UZMANINDAN HEMEN ÖĞRENMEYE BAŞLA!

– /wp:paragraph –>

– wp:heading {“level”:6} –>

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

– /wp:heading –>

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.