Evlere şenlik bir kredi masalı

Atilla Yeşilada

Gözlerime inanamıyorum Sayın Seyirci. Şu anda Türkiye tarih yazıyor. Bu anda, bu stadta olmak ne şeref! Sesim boğuluyor, gözyaşları mikrofona elektrik kaçağı yaptırıyor! Türkiye, dünya tarhinde muhalefetin iktidarın şahin bakışları altında seçim çaldığı ilk ülke oluyor. Ha gayret, bir daha sayalım şu oyları çocuklar, Büyükçekmece, Maltepe, Kartal, Pendik, demokrasi treninden indik, defansı sağlam tutun, ortayı dörtleyin, YSK’da kontrataklarla gol arayın.

Yapın, yapın, İstabul seçimlerinde top çevirdiğiniz her gün piyasa size bir tekme daha atacak. Seçim çaldığınız gün de öyle bir piyasa dayağı yiyeceksiniz ki, geriye kurtaracak ekonomi kalmayacak.

Kalmamış zaten. Dün bir video çektim, başlığı “Albayrak açıklamaları: Reform yok, İtiraf var”dı. Hangi itiraflar onlar? Okuyalım kendi ağzından: “Geldiğimiz noktada, bankacılık sektörümüzün kredi hacmi, tahsili geçmiş alacaklar hariç 2 trilyon 513 milyar TL’dir. Geri ödemelerinde sorun beklenmeyen 1. gruptaki kredilerin toplam krediler içindeki oranı yüzde 89 seviyesindedir. 2. gruptaki yakın izlemedeki kredilerin payı ise 276 milyar TL, yani toplamda yüzde 11 seviyesindedir. Bu rakamın da 107 milyar TL’lik kısmı bugüne kadar yapılandırıldı. 3. grup, yani tahsili gecikmiş ya da takip hesabında izlenen alacakların miktarı Mart 2019 itibarıyla 106 milyar TL’dir. Tahsili gecikmiş alacakların kredilere oranı yüzde 4,2’dir. 106 milyar TL tutarındaki tahsili gecikmiş alacaklar için 72 milyar TL seviyesinde özel karşılık ayrılmıştır. Gerçekleştirdiğimiz mali bünye analizi sonucunda BDDK da NPL olarak adlandırılan bu kredilerin oranının en yüksek yüzde 6 seviyesine ulaşabileceğini ortaya koymuştu.”

TEMEL ANALİZ İLE NASIL HİSSE SEÇİLİR? UZMANINDAN HEMEN ÖĞRENMEYE BAŞLA!

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.