Faiz düşüşünde duble adım: TCMB kararı bir, ihtiyat akçesi iki

Abdurrahman Yıldırım

Merkez Bankası faizi önden yüklemeli yöntemle yüzde 4.25 düşürerek yüzde 19.75’e indirdi. Hazine faizlerinin düşebilmesi için, daha az borçlanma yapması lazım. İşte burada Meclis’ten geçen Torba Yasayla 40 milyar liranın üzerindeki TCMB yedek akçesinin Hazine’ye aktarılmasının kritik önemi ortaya çıkıyor.

Merkez Bankası faizi önden yüklemeli yöntemle yüzde 4.25 düşürerek yüzde 19.75’e indirdi. Hem 4.5 yılın ardından ilk indirimi, hem de 2002 sonrasının en yüksek faiz düşüşü yapıldı.

-Faiz düşüşünün öncekilerden önemli bir farkı daha var. İlk kez bir TCMB başkanı istenen faiz düşüşünü yapmadığı için görevden alınarak, atanan yeni başkanla böyle yüklü indirime gidildi.

SINIRINDA DOZU KAÇMAMIŞ 

-Bu anlamda siyasetçinin de karara katıldığı bir faiz indirimi diye tanımlanabilir. Ama belirtelim ki, bu indirim tam sınırına vardırılmış ama dozu kaçırılmamış.

-Piyasa da ilk günden bu indirimi hazmetmeye başladı. Kur düzeyi anlık dalgalanmalara karşı bir önceki günün altında kapattı. Hazine faizleri geriledi, CDS primi düştü. Borsa ise kısa süreli hızlı çıkışın da etkisiyle satış yedi ve günü düşüşle kapattı.

İNDİRİM AZALARAK SÜREBİLİR

-Faizi yüzde 4 puan indirip yüzde 20’ye çekmek varken, 4.25’le 19.75 indirmek ilk bakışta vitrinlerdeki etiketleri akla getiriyor. Sanki yüzde 20 altı telaffuz edilsin ve alışılsın isteniyor. Bu da faizi daha fazla düşürmek yöndeki kararlılığı gösteriyor.

-Zaten yıl sonunda enflasyon TCMB’nin tahmini olan yüzde 14.6’nın altına inecekse en azından iki toplantı daha faiz düşürme fırsatı var demektir. Hem enflasyon hem de finansal piyasalardaki gelişmeler TCMB’ye bu fırsatı şimdilik veriyor.

-12 Eylül’de ve 24 Ekim’deki toplantılarda faizler daha küçük oranlarda düşürülebilir.

Bu indirimlerin oranı dünkü kadar büyük ölçekli olmayabilir. Çünkü indirimler biriktirilmişti, artık faizin üzerinde fazlalık kalmadı.

– Yeter ki, bu süreçte beklenmedik bir şok ortaya çıkıp pişmiş aşa su katmasın.

KAZANDIRACAK HİSSELERİ NASIL SEÇMELİ? ÖĞRENMEK İÇİN HEMEN TIKLA!

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.