Faiz düşüşünde şeytan nerede gizli?

Abdurrahman Yıldırım

Faizi düşürme eğer tek seferde ve toplu yapılırsa, baş döndürür ve merdivenden düşme etkisi yaratır. Piyasaların dengesi ve kimyası bozulur, yaygın bir kar realizasyonu başlar.

“Merdiven” şiirinde Ahmet Haşim “Ağır ağır çıkacaksın merdivenlerden” der ama nasıl inileceği konusunda bir şey söylemez.

Bunun da nasıl olacağını bize hayat öğretir. Merdivenlerden inişler, çıkışlardan daha tehlikelidir. Çıkarken önünüzü net görürsünüz, denge sağlamak da kolaydır. İnerken ise yön değişir, ayaklar öne geçer, denge sağlamak zorlaşır. Acele edilirse basamak atlar, dengeniz bozulur ve düşebilirsiniz. Halbuki çıkışta hızlansanız bile, bu size zorluk olarak yansır. Zorlanmamak için merdiveni basamak basamak çıkmak ve düşmemek için de basamak basamak inmek gerekir.

FAİZ DÜŞÜRMENİN NERESİ ZOR?

  • Dün Haberturk.com’da Rahim Ak’in “Murat Uysal’ın işi zor” haber ve grafiğini görünce önce bunun neresi zor diye düşündüm. Öyle ya zor olan faizi artırmaktır, genel bir zarar yazdırır ve can yakar. Hükümetlerin de, kamu kesiminin de, şirketlerin de, bankaların da, kredi kullananların da tepkisini çeker. Faizi düşürmek ise kolaydır, çünkü herkese kar yazar ve bu nedenle de her kesimin onayını ve alkışını alır.
  • Ancak şeytan da burada gizlidir ve karar alıcılara yanlışlığı burada yaptırır. Herkesin çıkarına olduğu ve herkes alkışladığı için karar vericiler, faiz düşürürken hızlı davranırlarsa pekala merdivenden düşme riskiyle karşılaşabilirler.

KAZANDIRACAK HİSSELERİ NASIL SEÇMELİ? ÖĞRENMEK İÇİN HEMEN TIKLA!

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.