Faiz kararı da seçim sonrasına ertelendi

Abdurrahman Yıldırım

Merkez Bankası dün faizi değil ifadeyi değiştirdi. Pek çok konuda olduğu gibi, faiz düşürme kararı da seçim sonrasına ertelendi.

Merkez Bankası faiz kararında değişikliğe gitmezken açıklamasını değiştirdi. Enflasyon konusunda daha iyimser bir ifade ile faiz indirimlerine gidebileceğinin işaretini verdi. Açıklamanın ardından faiz oranlarında, döviz kurunda gevşeme görüldü.

DEĞİŞEN İFADE

Merkez Bankası’nın açıklamasında değişen ifade şu şekilde yer aldı: “İç talep gelişmeleri ve parasal sıkılaştırmanın etkileri enflasyondaki düşüşü desteklemektedir. Bununla birlikte Kurul, fiyatlama davranışlarına dair riskleri sınırlamak ve enflasyonun düşüş sürecini hızlandırmak amacıyla sıkı parasal durumun korunmasına karar vermiştir.”

– İfade enflasyonun düşmekte olduğunu teyit ediyor ve buna bağlı olarak faizlerin neden düşürülmediğini de açıklıyor: “Fiyatlama davranışlarına dair riskleri sınırlamak ve enflasyonun düşüş sürecini hızlandırmak.”

ENFLASYON DÜŞÜYOR ZATEN

– Dün de ele aldık, döviz kurunda yeni bir sıçrama yaşanmadıktan sonra enflasyonda kasım ayına kadar sürecek bir düşüş süreci başladı ve devam edecek. Muhtemelen eylül ve ekim aylarında da tek haneli rakamları göreceğiz.

KAZANDIRACAK HİSSELERİ NASIL SEÇMELİ? ÖĞRENMEK İÇİN HEMEN TIKLA!

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.