Geleceğin meslekleri

– wp:paragraph –>

Üniversite sınav sonuçları yakında açıklanacak ve akabinde de gençler tercihlerini yapacak. Bugün okurlarımıza Salı günü yazdığım İstanbul Üniversitesi tarafından “3. Dünya Teknoloji, İnovasyon Ve Girişimcilik Konferansı” ile bağlantılı şekilde geleceğin mesleklerini yazayım istedim.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

Dördüncü Sanayi devrimi sadece akıllı ve bağlantılı makine ve sistemlerle ilgili olmayıp, kapsamı çok daha geniştir. Gen dizilemeden nanoteknolojilere, yapay zekadan nesnelerin internetine, yenilenebilir enerjilerden kuantum bilgiişleme bir dizi alanda eş zamanlı ileri atılım dalgaları yaşanıyor. Dördüncü Sanayi devrimi bilgi ve iletişim teknoloji temel alan bir zemin üzerine kurulmuş olup, önceki devrimlerden temelden farklı kılan şey bu teknolojilerin iç içe geçip kaynaşması ve fiziksel, dijital ve biyolojik alanda karşılıklı etkileşimdir.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

Genç nüfusun bu temeller üzerine eğitilmesi, ihtiyaç duyulan nitelikli işgücünün sağlanması ilköğretim çağından başlayarak meslek liseleri ve üniversitelerde kodlama, yazılım, robotik öğrenen yeni kuşaklar, işgücünün evrilmesini sağlayacak.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

Bu anlamda yeni sanayi devrimiyle bazı meslekler son bulurken yeni ve yüksek bilgi ve teknoloji gerektiren meslekler ortaya çıkacaktır. Gelecekte birçok alanda iş gücü özelliklerinin değişmesi, birçok mesleğin yok olması, yeni mesleklerin ortaya çıkması, diğer bir deyişle işgücünün evrilmesi beklenmektedir.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

TEMEL ANALİZ İLE NASIL HİSSE SEÇİLİR? UZMANINDAN HEMEN ÖĞRENMEYE BAŞLA!

– /wp:paragraph –>

– wp:heading {“level”:6} –>

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

– /wp:heading –>

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir