Gençlere ücretli tecrübe kazanma fırsatı

– wp:paragraph –>

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı; 2019 yılı nisan döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyon 116 bin kişi artarak, 4 milyon 202 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 3,4 puanlık artış ile %13,0 seviyesinde gerçekleşti.Aynı dönemde; genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik oranı 6,3 puanlık artış ile %23,2 olarak gerçekleşti.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

Görüldüğü üzere gençlerde işsizlik oranı genel işsizlik oranından çok fazla. Keza iş arayan ancak iş tecrübesi olmadığı için iş bulamayan kişiler hep iş tecrübesi ve mesleki deneyim şartı ile karşılaşıyor. Keza iş piyasasına yeni girecek olan gençlerin iş başvurusunda en önemli handikaplarından biri de tecrübe şartının aranmasıdır.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

Diğer yandan işverenler için de kalifiye ve deneyimli çalışan bulmak en önemli problemlerden biri. İşte bu problemlere çözüm bulmak amacıyla Türkiye İş Kurumu tarafından “İşbaşı Eğitim Programı” geliştirildi. Program hem gençler için hem de işverenler için çok avantajlı.Okulların da tatil edilmesi ile birlikte hem para kazanmak hem de deneyim kazanmak isteyen öğrencilere özelikle bu programların geleceğin mesleklerine yönelik olanlarını tercih etmelerini tavsiye ediyorum. 

– /wp:paragraph –>

– wp:heading {“level”:4} –>

15 YAŞINI TAMAMLAYANLAR BAŞVURABİLİR 

– /wp:heading –>

– wp:paragraph –>

Programa katılıp işbaşı eğitimi alıp çalışmak isteyenler açısından ise 15 yaşını doldurmak, İŞKUR’a kayıtlı olmak ve işsiz olmak yeterli.Ön lisans dâhil üniversite öğrencisi olanlar da imkânlardan faydalanbilir.Aranan diğer şartlar ise gidilecek iş yeri işverenin birinci veya ikinci dereceden kan hısmı veya eşi olmamak. Ayrıca

– /wp:paragraph –>

– wp:list –>

  • Programın başlama tarihinden önceki üç aylık dönemde programa başvuru yapan işverenin çalışanı olmamak,
  • Program başlangıcından önceki son 1 ayda uzun vadeli sigorta kollarına ait primi yatırılmamış olmak ile
  • İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmış olmak gerekiyor.

– /wp:list –>

– wp:paragraph –>

Diğer yandan tarımsal faaliyette bulunanlar ile isteğe bağlı sigortalı sayılanlar, sosyal yardım, engelli maaşı ile dul ve yetim aylığı alanların da işbaşı eğitim programından yararlanmasının mümkün olduğunun altını çizmek isterim.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

Bunun için 81 ilde bulunan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri ile hizmet merkezlerine istenildiği zaman başvuru yapılarak iş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanarak programa katılabilirsiniz.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

TAHVİL-BONO PİYASASINDA NASIL YATIRIM YAPILIR? UZMANINDAN HEMEN ÖĞRENMEYE BAŞLA!

– /wp:paragraph –>

– wp:heading {“level”:6} –>

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

– /wp:heading –>

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir