Gümrük Birliği her geçen gün cazibesini kaybediyor

Cüneyt Başaran

Son 1 yıl içinde Avrupa Birliği’nin serbest ticaret anlaşması imzaladığı ülkeler ; Kanada, Japonya, Meksika ve Güney Amerika ülkeleri Brezilya, Uruguay, Paraguay ve Arjantin’in bir araya gelerek oluşturduğu ekonomik topluluk olan Mercosur.

Böylece AB, son 1 yılda yaptığı bu anlaşmalarla toplam 600 milyonluk bir pazara erişim sağladı. Tabii karşılıklık ilkesiyle 500 milyonluk kendi pazarını da bu ülkelere açmış oldu.

Japon Arabasına karşı Hollanda Peyniri

AB’nin Japonya ile yaptığı anlaşmanın sloganı “ Arabaya karşı peynir!”

AB ile Japonya arasında toplam 130 milyar Euro’luk ticaret hacmi var. Japonya ,Asya’da Çin’den sonra AB’nin en büyük 2. Ticaret ortağı. Toplam GSYH açısından bakıldığında AB artı Japonya, küresel GSYH’nın 1/3’ünü oluşturuyor. Yani 130 milyar € ticaret hacminin gidebileceği çok yer var gözüküyor.

Tahmin edileceği üzere Japonlar, AB’ye makine, otomobil ve optik cihazlar satıyor. Buna karşılık Avrupalılar da Japonlara benzer şeyler satıyor.

Bahsi geçen anlaşma sonrasında yıllık 70 milyar dolarlık tarım ürünü ve gıda ithalatı yapan Japonya’nın kapıları Avrupalı tarım üreticilerine açılırken, Japonların ödülü de Avrupa’ya daha fazla otomobil satabilmek olacak.

Bu anlaşma sonrası AB’den Japonya’ya yapılan ihracatın %97’si, Japonya’dan AB’ye yapılan ihracatın da yüzde 99’u vergiye tabii olmayacak.

Şimdi de Güney Amerika pazarı ile söz kesildi.

KAZANDIRACAK HİSSELERİ NASIL SEÇMELİ? ÖĞRENMEK İÇİN HEMEN TIKLA!

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.