Hem borsa rekoru hem faiz düşüşü olmaz

Abdurrahman Yıldırım

Güçlü istihdam verilerine rağmen FED Başkanı Powell faiz indirimine gideceğinin sinyalini verirken borsa ilk kez 3 bin puanı geçerek rekor kırdı. Borsanın gıdası büyüme, faiz indiriminin ise büyümenin düşmesi. Hangisi doğru çıkacak acaba?

FED’in faiz indirimine hazırlandığı bir dönemde ABD hisse senetlerinin temsilcisi S&P 500 Endeksi de tarihi en üst düzeye çıktı ve ilk kez 3 bin puanı aşarak 3.007 puana kadar yükseldi. 

Mart 2016’de 2 bin puanı deviren endeks 3 yılı biraz aşan zamanda 3 bin puanı devirdi ve yüzde 50 prim yaptı. Dünya borsalarının ortalaması ise yüzde 45 yükseldi. ABD borsası biraz daha iyi performans gösterdi.

– Bir süre 3 bin puanın altında dalgalanan ve sınırı geçmekte zorlanan endeksin son atağı FED’in faiz indirimiyle ilişkili görülüyor. 

– Aslında geçen Cuma günü açıklanan güçlü tarım dışı istihdam verileri faiz indirimi ihtimalini zayıflatmıştı. Bu açıdan FED Başkanı Powell’ın Kongre konuşmaları merakla bekleniyordu.

AY SONU FAİZ İNDİRİMİ MASADA

– Dün Temsilciler Meclisi’nde konuşan ve soruları yanıtlayan Başkan Powell temmuz sonundaki toplantıda faiz indiriminin masada olduğunun sinyalini verdi. 

– Güçlü istihdam verisi ardından FED başkanından gelen faiz indirim sinyalinin pozitif karşılanmasına rağmen, indirim oranının yarım puandan çeyrek puana düşeceği görüşü kuvvetlendi. Bu da pozitif etkiyi sınırlandırdı. 

İndirimin ardından FED’in durup verilerin çıkmasını beklemeyi tercih edeceği tahmin ediliyor.

KAZANDIRACAK HİSSELERİ NASIL SEÇMELİ? ÖĞRENMEK İÇİN HEMEN TIKLA!

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.