İkinci yarıya iyi başlangıç fırsatı

Abdurrahman Yıldırım

Yerel seçimlerin geride bırakılması ardından Japonya’daki görüşmeyle S-400’lerin alımında en kritik kavşak kazasız aşıldı. Seçim sonrası icraatların başlamasıyla Türkiye yılın ikinci yarısına belli bir rüzgarı yakalayarak giriyor. Haziran ayında başlayan Türkiye riskinde, döviz kurunda ve faizde düşüş, borsada da yükselişin devamı gelebilir.

Hafta sonu G20 Zirvesi’nde ABD Başkanı Donald Trump hem Çin ile hem de Türkiye ile yaptığı görüşmeler, finansal piyasaların pozitif eğilimlerini sürdürecek içerikteydi. Twitter mesajlarında negatif açıklamalarıyla piyasalara şok yaşatan Trump’ın ikili görüşmelerde genelde pozitif tavır takındığı bir kez daha görüldü.

BAŞROLDE TRUMP VARDI

  • Çin ile kesilen ticaret görüşmelerinin yeniden başlamasına ve ateşkese karar verilmesi küresel piyasalar üzerindeki baskıyı azaltıcı nitelikte.
  • Ancak Çin ile gerginliğin azalması aynı zamanda FED’in faiz indirim gereğini azaltabilir. Bu durumun piyasalar tarafından negatif algılanması ise pozitif eğilimi törpüleyebilir.
  • G20 Zirvesi’nden küresel piyasaların pozitif trendini kıracak büyüklükte net bir olumsuzluk yok. Bunda da başrolü Trump oynadı.

TÜRKİYE’YE TAM DESTEK

  • Türkiye ile görüşmelerinde de Trump tam destekleyiciydi. İki ülke ilişkilerinin gerilmesinde ABD’nin geçmiş başkan Obama döneminde hataları olduğunu kabul eden Trump’ın S400 alımında elinden geldiğince Türkiye’ye zorluk çıkarmayacağı anlaşılıyor.
  • Ancak Trump’ın desteği yetmeyebilir. Çünkü yaptırımlara Kongre karar verecek. Bu çerçevede 12 yaptırım seçeneği içinden Başkan’ın en az 5’ine karar vermesi gerekiyor. İşte Trump’ın Türkiye’ye desteği asıl bu seçimi yaparken ortaya çıkacak.
  • Japonya’daki açık destekten sonra ekonomik ambargo niteliği taşıyacak yaptırımlar beklenmez.

Türkiye de hafif yaptırımlar karşılığı S400’leri alır.

  • Geriye somut olarak ABD’nin F-35’lerden Türkiye’yi çıkarması yaptırımı kalır. Burada da ödenen 1.5 milyar dolar ve teslim alınan ve halen ABD’de olan 4 uçağımız var. İş uluslararası tahkime gider. Sorun zamana yayılarak çözülebilir.

KAZANDIRACAK HİSSELERİ NASIL SEÇMELİ? ÖĞRENMEK İÇİN HEMEN TIKLA!

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.