İstanbul Yaklaşımı yaklaşırken

– wp:paragraph –>

Sabah 03:00. Ben yoğun uyku düzensizliği çeken bir ruh hastası mıyım, yoksa keyfe-keder yaşayan lumpen bir sefa pezevengi mi, karar vermeye çalışırken uykum kaçtı. Doktorlar “koyun sayın” ya da “kendinizi en rahat hissettiğiniz yere gidin beyninizde” derler. Bendeniz de oturup hükümetin reform planlarını okurum.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

Mesela, Torba Ekonomi Yasa ve 11ci Kalkınma Planı bizim gibi orta malı sosyal bilimciler için altın madeni mazallah. Kazmayı nereye sallasan, koyun döşü ebadında bir parça düşüyor ayağının dibine. Yaz boyunca bu zengin damarı işleyip dün itibarıyla nüfusu sekize çıkan aile kedilerimizi beslemeye çalışacağız. İlk makale de 2ci İstanbul Yaklaşımı üzerine, çünkü AKP’nin ortaya attığı fikirler içinde en önemli ve faydalısı.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

Özel sektörün borç batağını 2 yıldır yazıyorum da, herkes burun kıvırdı. O yüzden Torba Yasa’nın Komisyon toplantısında durum ve vaziyeti izah eden AKP Aydın Milletvekili Mustafa Savaş’a kulak verelim: “Paketin kapsamı için “Mart ayı itibariyle ikinci grup yakın izlemede olan firmaların kredileri 285 milyar TL. Üçüncü gruba yani tasfiye olunacak alacaklar sınıfına giren kredilerin rakamı da 106 milyar TL (116 milyar TL olacak)” dedi.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

Düzenlemeyle ilgili komisyona bilgi veren Savaş, “Ağustos ayından itibaren yaşanan kur şoku, faizlerin yükselmesi, enflasyon nedenlerinden dolayı reel sektördeki firmaların bilançolarında bozulma yaşanmaya başladığını” belirtti.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

“Diyelim ki bir firma taksitini yatıramadı, üzerinden bir ay süre geçti, 31’inci günde yakın izleme sınıflandırmasına (ikinci gruba) dâhil edilmekte ve altmış gün daha burada kaldığında kredisi, üçüncü gruba yani tasfiye olunacak alacaklar sınıfına girmekte. Üçüncü grupta banka icrai aşama, hukuki süreç başlatıyor” açıklamasını yaptı. (Kaynak: Hacer Boyacıoğlu, Hürriyet)

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

TEMEL ANALİZ İLE NASIL HİSSE SEÇİLİR? UZMANINDAN HEMEN ÖĞRENMEYE BAŞLA!

– /wp:paragraph –>

– wp:heading {“level”:6} –>

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

– /wp:heading –>

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir