Kıbrıs’ta çözüm üretmek zorundalar…

Cüneyt Başaran

– wp:paragraph –>

2004 yılında, Kıbrıs adasının bölünmüşlüğüne bir son verilmesi için dönemin Birleşmiş Miller Başkanı Kofi Annan’ın önderliğinde (bu sebeple de tarihe Annan Planı olarak geçti) adada bir referandum yapıldı.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

Referandumun amacı Rum ve Türk kesimi olarak ikiye ayrılmış olan Kıbrıs yönetimini “Kıbrıs Federe Cumhuriyeti” adı altında 2 ülkenin sırayla yöneteceği bir federe devlet haline getirmekti. Bu amaçla 2004 yılında hem Rum kesiminde hem de Türk tarafında aynı anda referandum yapıldı. Türk tarafında yüzde 65 oranında Annan Planı’na destek çıkarken, Rum tarafında bu oran sadece yüzde 24 çıktı.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

O sıralar G.Kıbrıs’ın AB’ye üyelik başvurusu söz konusuydu. Rum tarafının Annan Planı’na duyarsız kalmasının en büyük sebeplerinden biri de “Nasıl olsa her halükarda AB’ye üye olacağız. Çok da içimize sinmeyen bu dönüşümlü başkanlık sistemi içiren referanduma evet demek zorunda değiliz” algısıydı.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

Diğer yandan Türk tarafında “Yıllardır devam eden bölünmüş bir Ada’da yaşama ve Türkiye dışında tanınmama” durumu seçmen üzerinden Annan Planı’na daha büyük sempatiyle bakılmasında neden olmuştu.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

KAZANDIRACAK HİSSELERİ NASIL SEÇMELİ? ÖĞRENMEK İÇİN HEMEN TIKLA!

– /wp:paragraph –>

– wp:heading {“level”:6} –>

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

– /wp:heading –>

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.