Köprüden önce son çıkış “Christine Lagarde”

Cüneyt Başaran

Avrupa’da yaşanan ekonomik durgunluk artık sınırları zorluyor. Ama kimse çözüm bulamıyor.

Gelin önce son 4-5 yılda Avrupa’da durgunluğu önlemek için atılan adımlara hızlıca bir göz atalım.

2014 – 2019 yılları arasında Avrupa Merkez Bankası (AMB) bilançosunu 2.5 katına çıkarttı. Fonlama faizini 2016’da sıfıra çekti ve 3 yıldır “0” da tutuyor. Diğer yandan, kendisine para geri gelmesin diye mevduat faizini 5 yıl önce eksiye çekti, son 3 yıldır da eksi 0.4’de tutuyor.

AMB’nin amacı bankaların bilançolarındaki devlet tahvillerini alıp karşılığında nakit vermek ve bankaların krediye yönlenmesini sağlamaktı. Nitekim son birkaç yılda şirketlere ve bireylere verilen kredi oranında artış oldu.

2008 krizi öncesi Euro bölgesinde şirketlere ve tüketiciye verilen toplam kredi portföyü yıllık yüzde 10 seviyesinde artarken, özellikle 2012-13 Avrupa Krizi sonrasında bu oran yıllık yüzde 5 daralma noktasına kadar gelmişti. AMB’nin tahvil alım programı sonrasında,  2019 itibariyle yıllık kredi büyümesi yüzde 2.5’lara geri geldi.

Kısaca AMB, Euro bölgesini sıfır faizle nakit paraya boğmuş durumda. Ayrıca kredi kanallarını da yeniden aralamayı başarmış. Ancak AMB’nin kağıt üzerindeki bu başarısı Avrupa’da ne enflasyonu yerinden kıpırdatabildi ne de ülke büyümelerinde kalıcı bir toparlanma yaratabildi.

Enflasyon yeniden düşüşe geçti..

Euro Bölgesinde en son açıklanan Temmuz ayı enflasyonu, yıllık yüzde 1.2 rakamını gösteriyor. AMB’nin hedefi ise yüzde 2. İşin daha vahim tarafı, 2018 mayıs – kasım ayları hariç son 6 yıldır basılan onca paraya rağmen, Euro bölgesinde enflasyon yüzde 2’nin üzerine hiç çıkamamış.

Büyüme tarafında da durum kötü. 2019 birinci çeyrekte yüzde 0.4, yıllık ise yüzde 1.2 büyüme var. Bu rakam Euro bölgesinde 2014’ten beri görülen en düşük yıllık büyüme. Öncü göstergeler ise ekonomik aktivitenin daha kötüleşeceğini söylüyor.  Satın Alma Yöneticileri (PMI) anketleri ağustos başı itibariyle Fransa ve Hollanda dışında (onlar da 50 sınırındalar) Euro bölgesinin tamamında 50 seviyesinin altını, yani daralmayı gösteriyor.

KAZANDIRACAK HİSSELERİ NASIL SEÇMELİ? ÖĞRENMEK İÇİN HEMEN TIKLA!

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.