Küresel gerginliği artıranların hesapları tutmuyor!

– wp:paragraph –>

Gerek küresel gelişmeler ve gerek ise artması önlenemeyen gerginliklerin görmezden gelinmesi açılarından olağandışılıklarla bezenmiş bir dönemden geçiyoruz. ABD yönetimi, kaosu büyütme amaçlı tehditlerine her gün yenilerini ekleyerek hedef ülkelere geri adım attırmaya çalışıyor. Finansal piyasalar, yaşananları ve beklentilerdeki olumsuz değişimi görmezden gelmeye çalışarak yıkıcı panik eğilimlerin ortaya çıkmasını engellemeye çabalamak dışında pek bir şey düşünemiyor. Özetle ifade etmek gerekir ise, gerginlik ve güvensizlik konularındaki sıçramalar sabır sınırları fazlası ile zorluyor.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

Gelişen koşullar, dikkatleri bu ay sonunda Japonya’da yapılacak G-20 Liderler Zirvesi’ne odaklanmasına sebep oluyor. Hangi kesimin kime psikolojik operasyon çektiğini anlamak zorlaşıyor, belirsizlik arttıkça sistemik kırılganlık algısı yeni rekorlara koşuyor. Rusya, Çin, İran ve Almanya başta olmak üzere pek çok ülke ABD ve önemsiz taşeronları tarafından tehdit ediliyor. Hiç biri geri adım atmıyor, haksız baskılara boyun eğmiyor; bu durumu değiştirmek adına tatsız provokasyonların devreye sokulmaya çalışıldığı gözleniyor. Ekonomik ve finansal sorunlar, reel politik çıkar çatışmalarındaki yükselişin yanında önemsiz kalıyor.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

Perşembe günü öğleden önce, iki ticari geminin Umman Körfezi’nde vurulduğu haberi küresel ölçekte etkili ve yetkili kesimlerin alarma geçmesine sebep oldu. Endişe ve korku tüm kesimleri etkiledi, sağduyu çağrıları ön plana çıksa da ABD yönetimi beklendiği gibi İran’ı suçladı; çoğunluk bu görüşe katılmadı. ABD ve az sayıdaki renk veremeyen taşeronu, daha önceki açıklamalarına uygun şekilde cezalandırmak üzere harekete geçmedi; geçemedi!

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

Eğer ABD cezalandırmak adına harekete geçse, İran’ın bu yaklaşıma tepki olarak Hürmüz Boğazını kapatacağını ve küresel ölçekte sistemik çöküşü tetikleyen hamleyi yapabileceğini biliyordu. Devamında yaşanacak gelişmeleri kontrol altında tutmak olanaksızlaşabilirdi! Durum çok hassas, Irak ve Suriye’de olduğu gibi uyduruk gerekçelerle bir şey yapılamıyor!

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

TEMEL ANALİZ İLE NASIL HİSSE SEÇİLİR? UZMANINDAN HEMEN ÖĞRENMEYE BAŞLA!

– /wp:paragraph –>

– wp:heading {“level”:6} –>

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

– /wp:heading –>

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir