‘Makul reel faiz’ ne olmalı?

Gökhan Şen

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yeni bir döneme girdi. 425 baz puanlık politika faizi indirimi yapan bankanın yeni aklı bundan sonraki olası patikayı şöyle tarif etmişti:

 ‘(…) ana eğilimler üzerine makul bir reel getiri oranını da ekleyip para politikasının yaklaşık hareket alanını belirliyoruz. Peki makul reel getiri oranı ile neyi kastediyoruz? (…) Mevcut konjonktürde bizim için makul reel faiz oranı, ekonominin iç ve dış dengesini gözeten

ve bunu yaparken de enflasyondaki düşüşün sürekliliğini sağlayan bir parasal duruşu ifade ediyor. (…) Türkiye özelinde baktığımızda parasal duruşun makul olup olmadığı konusunda referans aldığımız temel değişkenlerden bir tanesi emsal ülkelerin reel faizi. Tabi buna bakarken göreli risk göstergelerini dikkate almak gerekiyor. Bir diğer kritik değişken yurt içi yerleşiklerin portföy tercihleri. Özellikle hane halkının Türk lirası cinsi yatırım araçlarına olan ilgisini ve buradaki trendleri yakından takip ediyoruz. Ayrıca, kredilerin iç ve dış dengeyi bozmadan sağlıklı bir oranda büyümesi de makul reel oranı düşünürken dikkate aldığımız unsurlardan biri’. Başkan’ın kendi ifadelerinden yola çıkarak gelişen ülkeleri inceleyelim. Aşağıdaki Uluslararası Finans Kurumu (IIF) tarafından oluşturulan grafikte bu ülkelerin ilgili değerleri gösteriliyor. Anlık politika faizlerinden son açıklanan enflasyonlarını çıkarınca ülkelerin reel faizlerini bulmak mümkün.

TAHVİL-BONO PİYASASINDA NASIL YATIRIM YAPILIR? UZMANINDAN HEMEN ÖĞRENMEYE BAŞLA!

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.