Moody’s Türkiye’yi yeni finans mahallesine taşıdı

Gökhan Şen

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının 3 büyükleri Moody’s, S&P ve Fitch. 3’ü de ülkemizi yatırım yapılabilir seviyede notlamıyorlar. İlk ikisi bu seviyenin 4 kademe altında, sonuncusu ise 2 kademe altında tutuyor uzun vadeli yabancı para cinsinden kredi notumuzu. Moody’s 14 Haziran Cuma akşamı bu notu B1’e indirdi.

Yatırım yapılabilir statüde olmak ya da olmamak ülkeye yatırım gelip gelmeyeceği yönünde çok iyi fikir vermiyor. Hatta genellikle kararların ardından ilgili ülke varlıkları, not kararlarıyla ters yönde hareket ediyorlar.

Bunun sebebi yatırımcıların ön almalarından ve çoktan gereken fiyatlamayı yapmalarından kaynaklanıyor. Kabuğu soyulup, kesilmiş ve tabağınıza gelip 3 gün beklemiş meyveye kredi notu diyoruz.

Türkiye’de yatırım yapılabilir kredi notu verilmeden 90 milyar dolara yakın yabancı sermaye giriyordu bundan sadece 7 yıl önce! Yatırım yapılabilir kedi notunu alıp 5 sene içinde kaybettiğimiz süreçte çektiğimiz yıllık sermaye akımı 10’da 1’ine düştü.

Öyleyse hemen çöpe atabilir miyiz? Elbette hayır.

İşler nereye ve nasıl gidiyor? sorusunun yanıtıdır kredi notu. Yatırımcılar belki finansal varlık alırken kredi notunu dikkate almazlar ancak ülkeye borç verenlerin tahsil ettikleri faizin bir bileşenidir kredi notu. ‘Bana ne’ diyemeyiz.

Kredi notları, borç verdiğinizde hangi olasılıkla paranızı geri alabileceğinizi ölçmeye çalışır. Gruplar ve kıyaslama yapma imkanı sunar.

TAHVİL-BONO PİYASASINDA NASIL YATIRIM YAPILIR? UZMANINDAN HEMEN ÖĞRENMEYE BAŞLA!

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

“Moody’s Türkiye’yi yeni finans mahallesine taşıdı” ile ilgili 1 yorum

  1. Bu notların tutarsızlığı üzerine sağlam bir araştırma neden yapılmaz acaba? Bunca finansçı bunca ekonomist var ortalıkta….

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.