Ne kadar para batırdık?

Abdurrahman Yıldırım

Son bir yılda çek, senet ve banka kredilerinde toplam batık 93.43 milyar liraya ulaştı. Yılın ilk yarısındaki batak 47.13 milyar lira oldu ve geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 104 arttı. Düşen faiz oranları en çok ödemeleri kolaylaştırmada işe yarayacak.

Yılın ilk altı ayına ait protesto edilen senet tutarları da açıklandı. İlk altı ayda 10.45 milyar liralık senet zamanında ödenmeyerek protesto edildi.

Protesto edilen senet tutarı geçen yılın aynı döneminde 6.97 milyar liraydı. Buna göre artış 3.48 milyar veya yüzde 33 düzeyinde. Rakamlar sadece senetlerdeki durumu yansıtıyor.

-Çek bilgileri de bir süre önce belli olmuştu. Karşılıksız çıkan ve karşılıksız çıktıktan sonra ödenenler de düşülerek bulunan net ödenmeyen çek tutarı yılın ilk altı ayında  13.14 milyar liraya ulaşmıştı. Ödenmeyen çeklerdeki artış  tutar olarak 5.86 milyar ve yüzde 80 idi.

TAHSİLİ GECİKMİŞ ALACAKLAR %25 ARTTI

-Ödenmeyen çek ve senetlerin yanına banka kredilerindeki tahsili gecikmiş alacakları da koyduğumuzda resmin bütünü daha iyi ortaya çıkıyor.

-19 Temmuz itibariyle banka kredilerinde tahsili gecikmiş alacaklar 116.88 milyar liraya ulaştı. Rakam geçen yıl sonunda 93.39 milyardı. 6 ayı biraz aşan zaman diliminde tahsili gecikmiş alacaklardaki artış tutarı 23.54 milyar lira, artış oranı da yüzde 25.2 oldu.

-Yılın ilk yarısında ödenmeyen çek, protesto edilen senet ve tahsili gecikmiş kredi tutarları toplamı 47.13 milyar liraya ulaştı.  İlkyarının toplam batağı bu kadar.

GEÇEN YILLA KARŞILAŞTIRMA

-Geçen yılın ilk yarısında ise 7.28 milyar lira çek ödenmedi, 6,97 milyar lira senet protesto oldu ve tahsili gecikmiş alacaklar 8.83 milyar lira arttı.

KAZANDIRACAK HİSSELERİ NASIL SEÇMELİ? ÖĞRENMEK İÇİN HEMEN TIKLA!

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.