Osman Arolat – “Dövizin yükselişine farklı pencereden de bakmalıyız”

Osman Arolat

Osman Arolat’ın bugünkü yazısı

Bir bankacı dostum, doların TL karşısındaki hızlı artışı nedeniyle, ithal ürünlerde enerji ve doğal gaz gibi ana kalemlerin yer aldığı faturalar dışındaki, günlük ihtiyaçlara dayalı alanlarda da tasarruf sağlayıcı yeni arayışlara girmemiz gerektiği önerisini getirdi.

Bir bankacı dostum, “Dolar fiyatının artışı konusundaki değerlendirmelerde daha çok borçlu olanların riski ve yatırım amacıyla döviz talebi olanlarla ilgili değerlendirmeler yapılıyor. Enerji ve doğalgaz gibi büyük döviz ihtiyacı gerektiren alanlara değiniliyor. Oysa günlük hayatta kullandığımız birçok bağımlı olduğumuz ithal ürün var. Dövizin yükselişine farklı pencereden bir de oradan bakmalıyız” diyerek bir uyarıda bulundu. Sonra, söylediğini açarak, şu bilgiyi verdi:
“Döviz talebini daha çok kur riski olanların borçları ve yatırım amacıyla döviz talep edenlerin durumundan bakıyoruz. Dış ticaret realitesine baktığımızda petrol ve enerji faturalarını ele alıyoruz. Bunlar önemli, ama konuya bir de ithal bağımlılığımızın yüksek olduğu diğer günlük ihtiyaçlar açısından bakmamız gerekir. Bunların büyük bölümü olmazsa olmaz durumundadır. Hele hele dış ticaret ödemelerinin peşin ve akredite dayalı olması bu döviz ödemelerini kaçınılmaz bir konuma getiriyor.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.