Osman Arolat – Memiş Kütükcü: Daha yüksek katma değer üreten modele hızla geçmeliyiz

Osman Arolat’ın bugünkü yazısı

Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü yeni dönemle ilgili ekonomik beklentilerini ortaya koyarken, “Daha yüksek katma değer üreten bir üretim ekonomibine hızla geçmeliyiz” önerisini dile getirdi.

Kütükcü ekonomi, insan kaynakları ve enerji alandaki önerileri ve beklentilerini şöyle sıraladı:

EKONOMİK BEKLENTİLER: Daha yüksek katma değer üreten bir üretim ekonomisi dönemine hızla geçmeliyiz. Son 16 yılda önemli kazanımlarımız oldu. Üretimi, ihracatı, dünya ile işbirliği içinde çalışmayı öğrendik. İşadamlarımızın özgüveni gelişti ve pekişti. İstikrar ortamında işletmelerimizi büyütmeyi başardık. Ancak bugün geldiğimiz noktada, dünya ile rekabet edecek yeni başarı hikayeleri ortaya koymamız için sanayide niteliksel dönüşüme ihtiyacımız var. Artık daha yüksek katma değer üreten bir üretim ekonomisi dönemine hızla geçmek için bununla ilgili yapısal reformları hayata geçirmeliyiz.

İhracata dayalı güçlü bir büyüme ve kalkınma modeli sağlamalıyız. Artık her işletmemizi, her fabrikamızı ihracatçı yaparak. Ülkeye döviz kazandırıcı faaliyetlere yoğunlaştırmalıyız. İhracata dayalı güçlü bir büyüme ve kalkınma modelini geliştirmeliyiz.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.