Panikle sicilini bozan oldu ama 844 firma konkordatodan çıktı

Vahap Munyar

Abdi Serdar Üstünsalih, 27 Mayıs 2019’daki genel kurulda Vakıfbank Genel Müdürlüğüne atanması kararı çıktığında 28 yıl önceyi anımsadı:

  • Sektöre 28 yıl önce Vakıfbank’ta adımımı attım. İlk görev yerim bilgi işlemdi. Daha sonra 5 yıl şubecilik yaptım. 28 yıl boyunca hemen her kademede görevde bulundum.

Bankanın sektördeki yerine baktı:

  • Kredi büyüklüğüne göre ilk 4’teyiz. Hükümetin gündeme getirdiği destek paketleri ile kredi kullandırmaya hız vermiş durumdayız. Kredi iştahımız sonuna kadar açık.

Üstünsalih, yeni görevi nedeniyle düzenlediği buluşmada söze şu mesajla girdi:

  • Halka açık bir bankayız. Elbette bankamızın bilançosunu düşünüyoruz. Ancak, önemli olan ülkemizin bilançosu. Yani, Vakıfbank’ın Türkiye’nin bilançosu için çalışma sorumluluğu var.

Panikle sicilini bozan oldu ama 844 firma konkordatodan çıktı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın son açıkladığı İVME paketine işaret etti:

  • Biz özellikle son dönemde çıkan destek paketleri ile birlikte kredi kullandırımına hız verdik. Sektörden o konuda ayrışıyoruz. Yoğun bir şekilde kredi taleplerini yerine getiriyoruz. Özellikle imalat sanayine, ham madde sanayine, ithal ikamesi yapanlara bütün gücümüzle destek olmaya çalışıyoruz.

Ekonomideki sıkıntılı sürecin bankaya nasıl yansıdığını merak ettik, anlattı:

  • Bankamıza borçlu şirketlerden yeniden yapılandırma talepleri geliyor. Yeniden yapılandırmalara kapımızı hep açık tutuyoruz.

Konkordato talepleri ve oradan çıkan şirket sayısının arttığını vurguladı:

  • Konkordatoya giden şirket sayısı oldukça azaldı. Bazı şirketler konkordato seçeneğini bilinçsizce kullanmaya kalktı, panikle sicilini bozanlar oldu.

Konkordatodan çıkışlarla ilgili kendi bankasının verisini paylaştı:

  • 844 firma konkordatodan çıktı. Böylelikle 8 milyar liralık kredi alacağımız da bu kapsamın dışına çıkmış oldu.

Enflasyon korumalı hesaplara ilgiyi sorduk, anlattı:

  • Bir ay önce başladık. Son 15 gündür yoğun ilgi görüyoruz. Rakamlarımız katlanarak büyüyor. Enflasyona endeksli mevduatta, özellikle temdit edilen hesapların yeniden mevduata dönüşü bizim için çok sevindirici bir olay. En sevindirici olanı ise vade yapısı değişiyor. Yani bugün ortalama 32-34 gün olan vade yapısı 90 gün ve üzerine çıkıyor. Türkiye ekonomisi için çok olumlu bir gelişme.

TEMEL ANALİZ İLE NASIL HİSSE SEÇİLİR? UZMANINDAN HEMEN ÖĞRENMEYE BAŞLA!

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.