Piyasalar seneyi kapattı, ya dünya ekonomisi?

Atilla Yeşilada

– wp:paragraph –>

Öncelikle tüm koç, öküz, düvel ve toynaklı kardeşlerimin Kurban Bayramı’nı kutlar, öteki tarafta daha huzurlu bir yaşam dilerin. Ölümün kötüsü olmaz derler ya, yalan. Elleri-ayakları bağlı, onlarca seyirci arasında bir çukura diz çöktürülüp kör bıçak-acemi kasapla gırtlağın kesilmesinden daha iyi binlerde ölüm yöntemi var. Benim Tanrım günahsız toynaklıları kurban edip yedide birini de mideme indirmeyi emretmiyor. “Git Kaz Dağları’nı kurtar”, “Selda Gölünü kurtar”, fakir-fukaraya yiyecek-giyecek yardımı yap, yolda kedi-köpeğe tekme atan bir büyük baş görürsen onun kıçına okkalı bir şut at diyor. Ama, herkesin inancı kendine, karışmak haddime düşmez.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

Kurban Bayramı’nın Kuzuların Sessizliği gibi idrak eden bir başka güruh da riskli varlıklar, yani amirane tabiriyle dünya piyasaları. Onların Hannibal Lecter’i de Donald Trump. Gayet güzel yolunda giden dünya ekonomisini bir yılda kepaze etti, şimdi de ekonomiden tek anladığı şey olan Wall Street’in performansını iğfal etmekle meşgul.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

Ticaret Savaşları’nın yanına İtalya’da seçim riski, Çin’in Hong Kong için tasarladığı güzellikler, ABD-İran gerginliği, Boris Abi’nin Brexit’i ve halen dünyada nadir sakin kafayla düşünen liderlerden biri olan Merkel’in rahatsızlığı eklenince, jeo-politik riskler Bloomberg’in deyimiyle dev bir negatif talep şoku yaratıyor.

– /wp:paragraph –>

– wp:paragraph –>

TEMEL ANALİZ İLE NASIL HİSSE SEÇİLİR? UZMANINDAN HEMEN ÖĞRENMEYE BAŞLA!

– /wp:paragraph –>

– wp:heading {“level”:6} –>

Yazının devamı için TIKLAYINIZ.

– /wp:heading –>

Yorumunuzla Bu Yazıya Katkıda Bulunun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.